Kampány az ÁOK-n: ki lesz a dékán?

2010. május 11. kedd 19:02

Kampány az ÁOK-n: ki lesz a dékán?
A március végén lezajlott rektorválasztás után, június 2-án dönt új dékánjáról a PTE Általános Orvostudományi Kara. A tisztség betöltésére kiírt pályázatra két érvényes pályamű érkezett be: Dr. Szekeres Júlia immunológus, illetve Dr. Miseta Attila sejtbiológus, a kar jelenlegi gazdálkodási és diákjóléti dékánhelyettese aspirál a posztra.

Dr. Szekeres Júlia a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, szeretné, ha világos, egyszerű és működőképes, a kari honlapon közzétett, következetesen alkalmazott szabályzatok szerint folyna az ÁOK élete. Pályázatának egyik fő eleme a „meglehetősen elburjánzott, nem elég hatékony és drága adminisztráció csökkentése lenne, amely sok esetben nem segíti, hanem hátráltatja a karon dolgozókat".

Legalább ilyen fontos - hangsúlyozta - a Klinikai Központ és az elméleti intézetek összhangjának, együttműködésének megvalósítása. A professzorasszony emlékeztetett, a POTE idejében, de még az integrációt követően is - a JPTE egyik karaként -, a klinikum a kar része volt, hiszen a klinikák az orvosképzés tanszékei. A kapcsolat az utóbbi években szakadni látszik. „Ha ez a tendencia tovább folytatódik, akkor az előbb-utóbb a pécsi orvosképzés végét jelenti" - fogalmazott az immunológus.

Az ÁOK oktatói mellett, az orvostanhallgatók is túl vannak terhelve - vélekedett Szekeres Júlia, aki szerint a kreditrendszer nehezen alkalmazható az orvosképzésben, mivel maga a tananyag szigorú hierarchia alapján épül fel. Ahhoz, hogy teljesíteni tudják a kredit-előírásokat, a hallgatóknak rengeteg választható kurzust kell felvenniük, így nem marad idejük egyéni felkészülésre. Hogy ez ne így legyen, a választható kurzusok kreditpontjait emelni kell.

- Rosszat tett a PTE-nek, hogy nem lett kutatóegyetem, azon kívül, hogy presztizsveszteséget jelent, a pénzügyekbe is beleszól, mivel a jó hallgatók - ha választhatnak - inkább a kutatóegyetemre mennek tanulni. A Karon belül is elemezni kell a pályázat sikertelenségéhez vezető okokat, majd ezek ismeretében három éves stratégiai tervet kell készíteni a hiányosságok felszámolására. Mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy a következő pályázaton eredményesen szerepeljünk, és az elvesztett munkacsoportok legalább egy részét visszanyerjük - szögezte le Dr. Szekeres Júlia.

Gondot jelent az OEP-finanszírozás miatt problémákkal küszködő klinikum helyzete. E hiány mérséklésére az ÁOK, külföldi diákok oktatásából származó pénzekhez is nyúlna.

A szintén a dékáni székért induló Miseta professzor úgy látja, az elmúlt három-négy évben konszolidálódott a kar helyzete az egyetemen belül: 1,2 milliárdos hiányt dolgoztak le. Ez nem kis részben az idegen nyelvű képzés felfutásának, illetve a központi irányítású finanszírozás változásának tudható be szerinte. 2003-ban saját gazdasági irányító egységet is létrehoztak; az ott dolgozók munkájának köszönhetően jóval áttekinthetőbbé vált az ÁOK gazdálkodása.

- Az oktatási terhelésnövekedés azonban áldozatokkal járt, mivel az oktatói állomány létszáma nem változott. Így eljött az ideje, hogy a felszabaduló financiális forrásokat saját fejlődésünkre, a személyi állomány bővítésére, szemináriumi helyiségek felújítására fordíthassuk. Már tárgyalunk egy hallgatói szolgáltató központ felállításáról, ami a tanulók órán kívüli időtöltését (könyvesbolt, könyvtár, számítógépes szobák, internet kávézó) kívánja megszervezni. Továbbá remélem, hogy sikerül a Science Building-projektet az orvoskar javára kamatoztatni - ismertette jövőbeli elképzeléseit a professzor.

Amíg a megfelelő tárgyi és személyi feltételrendszer nem alakul ki, a kar nem növelheti tovább az idegen nyelvű hallgatói létszámot, viszont két előrehaladott tárgyalás is folyamatban van a norvégiai Oslóval és az ír fővárossal, Dublinnal a kihelyezett orvosképzés indításáról - hívta fel a figyelmet Miseta Attila. Ebben fokozottan támaszkodnánk a nyugdíjas professzorokra és tanárokra - fogalmazott az ÁOK számára komoly presztizsnövekedést jelentő tervvel kapcsolatban.

A professzor örömét fejezte ki, hogy újra orvosrektora van a PTE-nek, amelytől az egyetem legerősebb karának további fejlődését várja. A Klinikai Központtal fennálló eddig is jó kapcsolatot még szorosabbra fűzné a dékánjelölt, aki szorgalmazza, hogy a felszabaduló erőforrásaikkal a klinikumi oktatást is fejlesszék. Itt olyan, úgynevezett „skill-laborok" létrehozását támogatja a professzor, amelyekben az orvostanhallgatók a legmodernebb körülmények között gyakorolhatnák pl. az újraélesztést, a vérvételt vagy a szülések levezetését. Tervei szerint a klinikumi fejlesztések további munkahelyeket is teremtenek majd.

Képünkön: Dr. Szerekes Júlia és Dr. Miseta Attila látható.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva