Keretszámok: Pécsett a közgázon és a jogon lehet a legnagyobb gáz

2012. január 10. kedd 14:48

Keretszámok: Pécsett a közgázon és a jogon lehet a legnagyobb gáz

A felvételi keretszámok drasztikus csökkentése január ötödikétől már számokban is mérhető a felsőoktatási képzésben, a kormány ugyanis ekkor tette közzé a hivatalos adatokat. Ezeknek értelmében főként a jogi- és közgazdaságtudományi karok, a bölcsészképzés és a társadalomtudományi szakok érintettek leginkább a megnyirbálásban. Országosan az állami finanszírozású jogászok száma csappan meg legjobban, a Pécsi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karán (ÁJK) egyes információk szerint egyáltalán nem is lesznek államilag finanszírozott hallgatók. A Közgazdaságtudományi Karon is alig lesz diák, aki nem önköltséges viszonyban lesz az egyetemmel. 

A kormány felsőoktatással kapcsolatos elképzelései mintegy kivégezték a fent említett szakokat a keretszám-csökkentés és tandíjemelés kombinációjával, és előtérbe helyezték a műszaki, a művészeti és orvosi képzéseket, ezeken ugyanis növekedés várható.

A keretszámok intézményenkénti csökkenését egyelőre nem tudni, mivel azt a minisztérium határozza meg, valamikor a közeljövőben. Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója a Pécsi Újság.hu-nak elmondta, több stratégia közül választják ki hamarosan a megfelelőt, amely akár egy összegyetemi szintű lépés is lehet. „A képzési portfóliónkat és a kapacitásunkat is át kell gondolnunk" - mondta szűkszavúan.

Dr. Berke Gyula, a PTE-ÁJK dékánja megnyugtatóan nyilatkozott a kar jövőbeni helyzetéről, ugyanis annak ellenére, hogy országosan mintegy egy nyolcadával (nyolcszázról százra) veszik vissza a jogász képzések állami finanszírozását - ami Berke szerint is drámai arány -, a pécsi jogi karon nagymértékű változást nem okoz.

- A keretszámok csökkentése nálunk évek óta folyik, így túlságosan nem lesz meghatározó a változás. Nagyságrendileg húsz százalék körüli az állami finanszírozottak száma karunkon, ami persze a jelen adatok mellett tovább csökken majd, de az elmúlt évek gyakorlatához képest szokatlan változás nem lesz - mondta Berke.

Dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora ugyanakkor január tizedikén reggel egy rádióműsorban azt nyilatkozta, a PTE jogi karán lehet, hogy egyáltalán nem lesz ösztöndíjas joghallgató a jövőben, ahogy ez Szegeden és Debrecenben is várható.

A keretszámok visszavágása Pécsett emellett a KTK-t érinti leginkább, az eddig államilag finanszírozott négyezer-kilencszáz hallgatóhoz képest jövőre már csak kétszázötvenen részesülnek ösztöndíjban országosan. Dr. Ulbert József, a kar dékánjának reakciója viszont közel sem volt apokaliptikus.

- Mivel az intézkedésnek van egyfajta tehetetlenségi nyomatéka, vagyis a kormánynak kötelessége a jelenlegi képzésben lévő hallgatók finanszírozása, 2012-ben nem látok nagy veszélyt, igazán 2013-ra kell felkészülni, és addigra hatékonysági intézkedéseket kell tenni - mondta, majd hozzátette, két úton próbálják meg a bevételkiesést mérsékelni.

- Fel kell készülni arra, hogy a piac szűkülni fog. Először is az úgynevezett belső piacban látunk lehetőséget, vagyis a társkarok hallgatóit keresnénk meg. A másik lehetőség a nemzetközi piacra való kilépés lenne, azaz felfejlesztenénk az angol diplomát adó képzéseinket - vázolta a lehetséges kiutat a dékán.

A helyzet másik nagy elszenvedője a bölcsész- és társadalomtudományi képzés lesz. Dr. Gerner Zsuzsanna, a PTE-BTK dékánhelyettese a jelenlegi megoldást nem tartja célszerűnek.

- A felsőoktatásnak nyilván szüksége volt egyfajta változásra, de ezt az átalakítást nem gondolom sikeresnek. Sokkal inkább vezetett volna jó irányba, ha az intézmények számát csökkentik, nem a hallgatókét. Jelenleg ugyanúgy közel nyolcvan egyetem és főiskola kínálja ugyanazokat a képzéseket egyre kevesebb diáknak, így pedig még inkább szétmorzsolódik majd a rendszer - fejtette ki aggályait.

Képünk a PTE Közgazdaságtudományi Kara.


Mácsadi A.