Kettős jubileumot ünnepel a pécsi bölcsészkar - alig csökkent az elsősök száma

2012. szeptember 13. csütörtök 14:54

Kettős jubileumot ünnepel a pécsi bölcsészkar - alig csökkent az elsősök száma

A „kormányzati ellenszél" dacára, tavalyhoz képest is csak hét százalékkal kevesebb, szám szerint 1190 elsőéves hallgató kezdi meg tanulmányait szeptemberben a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán - hangzott el egy, az universitas Klimó Könyvtárában tartott csütörtöki sajtótájékoztatón, ahol a BTK kettős jubileumához kapcsolódó programsorozatot is ismertették.

Harminc éve jött létre a Janus Pannonius Tudományegyetem, s ezzel a korábbi Tanárképző Főiskola egyetemi karrá vált, tíz évvel később, 1992-ben pedig a tanárképző is két külön alakult át, s így jött létre a Természettudományi-, illetve a Bölcsészettudományi Kar (BTK). Utóbbi jelenleg a PTE legnagyobb oktatási egysége, mind hallgatói, mind pedig oktatói létszám tekintetében, valamint a hazai és nemzetközi megmérettetések szempontjából is.

Mint Dr. Komlósi László rektorhelyettes felidézte, e karon kezdte el kidolgozni az egyetem a kredit alapú, valamint a kiscsoportos oktatási modelleket. Hozzátette, az állami támogatás visszavonulása ellenére is komoly eredményeket ért el az újonnan érkező hallgatók esetében a PTE, köztük a BTK, valamint a közgazdasági és a jogi kar is.

Dr. Fischer Ferenc, a kar dékánja hangsúlyozta, az elmúlt húsz-harminc évben sikerült felzárkózniuk a hazai bölcsészképzés élvonalába. Ezt mutatják az országos felsőoktatási ranglisták eredményei is: az ilyen összesítésekben 169 kar közül a tíz-tizennegyedik helyen található a pécsi képzés - emelte ki.

Az aktuális tendenciákról szólva Fischer Ferenc elmondta, míg korábban huszonöt százalékot tett ki az önköltséges hallgatók aránya a karon, e szám immár negyven százalékra nőtt. A dékán egyúttal bejelentette, hogy a BTK-n működő jelenlegi hat doktori iskola mellé egy újat is indítanak a szociológia-demográfia témakörében.

A BTK 20/30 elnevezésű, három szemeszteren keresztül tartó jubileumi rendezvényeinek keretén belül szervezik meg a Bölcsész Akadémia címet viselő előadássorozatot, amely a bölcsészet- és társadalomtudományok legújabb kutatási eredményeit prezentálja a nagyközönségnek közérthető, a Mindentudás Egyetemével rokon formában. Az előadásokra középiskolás diákokat és tanáraikat is várják a szervezők.

Ezeken szó lesz többek között a magyar honfoglalás korát érintő régészeti kutatások fő irányvonalairól, valamint az alkohol szibériai szakrális és profán használatáról - szemezgetett az érdekesebbnél érdekesebb témák közül Dr. Müller Péter, a kar dékánhelyettese. Hozzátetette, a programsorozatban helyet kapnak a kar tanszékein zajló konferenciák is, amelyek betekintést engednek a sokszínű kutatásokba. A BTK történetét, hagyományait felelevenítő könyvbemutatók és kiállítások sem maradnak el. A jelenlegi és leendő hallgatók számára kiírt pályázatok a bölcsészidentitás kialakítását és megszilárdítását célozzák.

Képünkön: Dr. Komlósi László, Dr. Fischer Ferenc és Dr. Müller Péter.