Kiemelt regionális szerepre tör a PTE

2010. január 18. hétfő 18:24

Kiemelt regionális szerepre tör a PTE
Országhatárokon is átnyúló regionális felsőoktatási központtá válhat hamarosan a Pécsi Tudományegyetem - vélekedik Farkas Ferenc, az universitas gazdasági és stratégiai rektorhelyettese (képünkön). Ehhez azonban az is szükséges - derült ki a közgazdász professzor szavaiból -, hogy a jelenleg nemzetközi szinten érvényesülő, sok esetben megváltoztathatlannak tűnő trendekkel (például a bolognai folyamattal) ne szembe menjenek, hanem a lehetőségekhez mérten a legtöbbet hozzák ki azokból.

A témában rendezett nemzetközi tanácskozásokon rendszeresen részt vevő rektorhelyettes szerint mind világ-, mind Európa-szerte erősödik a felsőoktatás szerepe, súlya és pozíciója, amit az is jól bizonyít, hogy "a pénzügyi világválság közepette sem kellett olyan stratégiai irányváltásokat foganatosítani, amelyek a gazdasági vagy a kulturális szektorban megfigyelhetőek voltak".

A professzor úgy látja, a bolognai képzési folyamattal hosszú távon kell számolni; ennek következményei alól pedig a PTE sem bújhat ki, így a lehető legtöbb előnyt kell kihoznia a helyzetből.

A bolognai rendszer velejárója a tömegképzés, amelynek ellensúlyozására született trend az egyetemeken belüli tehetséggondozás. Ezt a rektorhelyettes egyfajta olyan elitképzésnek gondolja, amely nemcsak a PhD-képzések elvégzését, de az arra való felkészülést is magában foglalja. Ezzel kapcsolatban arra hívta fel figyelmet, hogy a Pécsi Tudományegyetem doktori iskoláinak száma mára eléri a húszat.

A rövidebb - három plusz két éves - képzési időből fakadó másik kihívás pedig a nemzetközi hallgatói csereprogramokat, ösztöndíj-lehetőségeket érinti. E csökkenő tendencia ellensúlyozására mindenképpen módokat kell találni - szögezte le Farkas Ferenc, aki szerint a felsőoktatási intézmények közötti közös együttműködési programok (Joint Programming) automatikusan nyújthatnak külföldi kitekintést, egyúttal a hallgatói csere lehetőségét.

A rektorhelyettes emlékeztetett, az integrált Pécsi Tudományegyetem tíz éve alatt sikeresen csatlakozott az európai fősodorhoz, amelynek valódi kiteljesedését egy határokon is átívelő együttműködésben látja.

- A szükséges infrastrukturális fejlesztések (M6-os autópálya vagy akár a horvát úthálózatot érintő) megvalósulásával a PTE-nek reális esélye van, hogy régiós központként egyenrangú és megkerülhetetlen partnere legyen a zágrábi, újvidéki és grazi egyetemeknek. Az Európa Kulturális Fővárosa eseménysorozat és az ahhoz kapcsolódó, az universitas által szervezett 120 nemzetközi program mindehhez kiváló kezdőlépést biztosít - fejtette ki Farkas Ferenc.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva