Kifullad az Erasmus-program?

2010. november 09. kedd 18:59

Kifullad az Erasmus-program?
Az Erasmus-programot azzal a céllal indította az Európai Bizottság, hogy segítse a felsőoktatásban részt vevő hallgatókat, oktatókat a külföldi tapasztalatszerzésben. A választható egyetemek és országok tekintetében a kínálat bőséges, a hallgatók (és családjuk) lelkesedése azonban csökkenni látszik: több kar éppen hogy fel tudja tölteni a felkínált helyeket. Ennek legfőbb oka a magas költségarány, melynek csak egy részét fedezi az ösztöndíj.

– Finnország nem olcsó hely, egy hónapban 320–350 eurót simán elköltök, annak ellenére, hogy ritkán járok bulizni. Az ösztöndíj csak a szállásra elég, bár az igaz, hogy sokkal jobb körülmények közt lakom most, mint az otthoni kollégiumban – mesélte erasmusos tapasztalatait Horváth Veronika, aki fél évre ment Skandináviába tanulni.

Abban a családban, ahol azt szeretnék, hogy a csemete pár hónapot külföldön tanuljon, mélyen zsebbe kell nyúlni, az Erasmus keretében kapott ösztöndíj ugyanis jó, ha az alapvető szükségletek (szállás, étel) 70%-át fedezi. Emiatt a program népszerűsége Pécsett az utóbbi időben látványosan csökkent.

– Nincs túljelentkezés, általában kevesebben vagy éppen annyian szeretnének a természettudományi karról külföldön tanulni – tudtuk meg Karsai Gergelytől, a PTE-TTK Hallgatói Önkormányzatának Erasmus-felelősétől.

Az ösztöndíj összege – bár kismértékben – de változó, annak a fényében, hogy a hallgató melyik országban szeretne tanulni. Az élet Angliában, Németországban és a skandináv országokban a legdrágább, így ezen országok esetében magasabb a szorzó.

A PTE-BTK hallgatói 23 különböző országba mehetnek tanulni, ez 150 egyetemet jelent. A BTK-ról jelenleg 106 diák hallgat külföldön előadásokat az Erasmus keretein belül.

– Úgy tapasztaljuk, hogy a program népszerűsége csökken. Ennek oka, hogy sok hallgató nem tudja fedezni a költségeket. Mi azt a visszajelzést kaptuk, hogy az ösztöndíj körülbelül a költségek felét fedezi egy hónapban. Ugyancsak hátráltató lehet, hogy a legtöbb esetben a külföldi tanulás miatt a hallgató csak később tudja befejezni az egyetemet, hiszen a kinti és az itthoni vizsgák sikeres elvégzése rengeteg munkát igényel – mondta Szalai Mónika, a PTE-BTK Erasmus-koordinátora.

Bár a költségek valóban magasak, az élmény és a későbbiekben kamatoztatható tapasztalatszerzés miatt csak a legritkább esetben bánják meg hallgatók, hogy részt vettek az Erasmus-programban.

Palotás Péter – Fotó: PTE