Kínai hallgatók idecsábításával rántaná ki magát a bajból a pécsi közgáz kar
2012. február 26. vasárnap 18:47

A nemrég elfogadott felsőoktatási törvény által meghatározott keretszámok a Pécsi Tudományegyetem karai közül egyeseket igen nehéz, míg másokat viszonylag könnyű helyzetbe hoztak. Az universitas jelen állás szerint egy ösztöndíjprogram segítségével száz hallgatónak tud helyet biztosítani az intézményben, ám az egyetem egyéb elképzelések mentén is igyekszik orvosolni csökkenő bevételeit.
A felsőoktatási intézmények kénytelenek olyan stratégiát kidolgozni, amely által pótolhatják az államilag támogatott hallgatói létszámkeret csökkenéséből fakadó bevételkiesést.
Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója azt mondja, már megkezdődött a karok és az egyetemi vezetés szintjén is a gondolkodás, amely során olyan kitörési pontokat keresnek, amelyek egyrészt a hallgatók megtartását, másrészt több hallgató Pécsre csábítását célozzák meg.
- Ez részben a külföldi képzések előtérbe helyezését jelenti, másrészt olyan ösztöndíjprogramok kidolgozását, amelyek révén a hallgatók a jó tanulmányi eredményeikkel az önköltséghez való hozzájárulásukat, vagy esetleg teljes mentességüket tudják elérni. Ezek részben belső, részben külső források bevonásával valósulhatnak meg. Bizonyos karok esetében ez azt is jelentheti, hogy ledolgozhatják az önköltséget vagy annak egy részét. Lesznek benne szociális támogatási elemek, lesznek benne vállalati források is. Ezzel azt tudnánk elérni, hogy az önköltséges hallgatók merjék vállalni az önköltség árát, és ily módon befektetésnek tekintsék tanulmányaikat.
A keretszámok meghatározásakor a legnagyobb érvágást talán a jogi és a közgazdaság-tudományi kar szenvedte el, hiszen az előbbin gyakorlatilag nem lesz államilag finanszírozott hallgató, míg az utóbbin is mindössze tízen tanulhatnak ingyenesen.
A közgázon mintegy százmillió forintos bevételkiesését jelent az új törvény.
A kar törekvése, hogy erősödjön az idegen nyelvű képzés. Elsősorban a kínai hallgatók Pécsre csábítását célozzák meg, de a PTE más karain tanuló hallgatók számára is vonzóvá tennék a közgazdászképzést.
Dr. Berke Gyula, a jogi kar dékánja korábban úgy fogalmazott, hogy amúgy is kevés államilag finanszírozott diák tanult a jogon, a mostani csökkenés jelentős mértékben nem befolyásolja az intézmény működését.
Prof. Dr. Miseta Attila, az orvosi kar dékánja vegyes érzelmekkel tekint az idei esztendőre, noha a pécsi intézményben ötven fővel emelkedett az államilag támogatott hallgatók száma.
- Az államilag támogatott hallgatói kvótánk valóban emelkedett, ami azért is jó, mert egyfelől az elmúlt 15 évben lecsökkent a Magyarországon végzett orvostanhallgatók száma. Kevesen tudják, hogy akkoriban több hallgatót képeztünk, mint jelenleg s Pécsett is volt e tekintetben némi lemaradás. A másik oldalról azonban ez jelentős túlmunkát is jelent, az oktatóink pedig már amúgy is túl vannak terhelve. Egyfelől tehát örülünk, másfelől azonban nyilvánvalóan annak örülnénk még jobban, ha a megnövekedett kvótához támogatást is kapnánk.
A dékán szerint a legfőbb cél, hogy a magyar orvos-, fogorvos- és gyógyszerész-utánpótlás képzése a megfelelő színvonalon történjen. Minden mást ennek kell alárendelni.
- A megnövekedett kvóta valós igényt fejez ki, mert az orvostársadalom elöregedett, sokan elhagyják az országot és csökken az aktív orvosok száma. Másrészt a számunkra biztosított lehetőségek és az állami támogatás bizony arra kényszerít minket, hogy meggondoljuk, mire költsük a pénzt - fogalmazott a professzor.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Újratöltve a mindennapi élet -...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...