Komoly gondban a pécsi egyetem: több százmilliós zárolás előtt áll az intézmény, az oktatás sínyli meg

2012. november 06. kedd 18:21

Komoly gondban a pécsi egyetem: több százmilliós zárolás előtt áll az intézmény, az oktatás sínyli meg

A Pécsi Újság.hu információi szerint mintegy 800 millió forintos zárolás előtt áll a Pécsi Tudományegyetem, amelyről a közeljövőben születhet döntés. Prof. Dr. Miseta Attila, az orvostudományi kar dékánja ezzel kapcsolatban lapunk megkeresésére elmondta, hogy bár csökkenteni szeretnék a szóban forgó tétel nagyságát, ám a zárolás mindenképpen komoly fennakadásokat okozhat az universitas működésében. Véleményével egyetért Krutki Józsefné dr. főigazgató is.

Hivatalos értesítést ugyan még nem kapott a Pécsi Tudományegyetem vezetése a küszöbön álló - értesüléseink szerint megközelítőleg 800 millió forintos, az úgynevezett oktatási kvótát érintő - zárolásról, az azonban erősen valószínűsíthető, hogy mindez jelentős érvágást jelent majd az intézmény gazdálkodásában.

Miseta Attila professzor, az orvostudományi kar dékánja az üggyel kapcsolatban azt mondta munkatársunknak, hogy tudomása szerint a zárolt összeg várhatóan 7-800 millió forint közé fog esni, bár az egyetem mindent megtesz azért, hogy az minél kisebb legyen.

- Már tavaly is hatalmas elvonások sújtották az egyetemet, s így roppant nehéz dolgozni. Az oktatás szenvedi meg direkt módon ezt a döntést - fogalmazott a dékán, aki hozzátette, hogy mivel a klinikum is veszteséges, azon a területen is - igaz, közvetett módon - okoz majd nehézségeket a kormánydöntés.

A professzor ráadásul ezen intézkedések ad hoc-jellegét is kifogásolja.

- Már kész a költségvetés, amit benyújtottunk az államkincstár felé, s a szervezet el is fogadta azt. Most pedig megint el-elveszünk forrásokat a közintézményeinktől. Nem tudom, hogy ez s döntéshozók szerint mennyire előremutató intézkedés, de véleményem szerint semennyire sem az - közölte az orvos professzor.

A zárolás a minimális esszenciális fejlesztések elvetését jelentené, ráadásul megszorítás megszorítást, leépítést leépítés követett az egyetemen már eddig is. A perspektíva tehát nem túl rózsás.

- Az elvonás közvetlen hatása az, hogy azokat a tervezett fejlesztéseket, amelyek az egyetem jövője szempontjából lényegesek - például az idegen nyelvű képzés fejlesztése, ami jó bevételi forrás lehetne -, meg kell nyirbálni. Másrészt, ha hosszabb távon beépül a rendszerbe az, hogy innentől kezdve a jövőben jelentős mértékben (szintén 7-800 millió forinttal) kevesebb egyetemi normatívát kapunk, akkor további elbocsátásokra kell számítani - fogalmazott borúlátóan a professzor.

Az esetleges zárolás Krutki Józsefné dr. gazdasági főigazgató szerint is jelentős mértékben rontaná a PTE pénzügyi mozgásterét.

- Az objektivitáshoz hozzátartozik, hogy felmérve és ismerve az intézmény jelenlegi gazdasági helyzetét, bármiféle zárolás nagyon súlyosan érintené a gazdálkodását, hiszen kemény feltételek között kell a működést biztosítanunk. El kellett fogadnunk a keretszám csökkentést, számolnunk kellett a hallgatói létszámcsökkenéssel, amely alapvetően meghatározza a normatív támogatás nagyságrendjét is.

A főigazgatót arról is kérdeztük, hogy az idei év során mennyire sikerült racionalizálni az egyetem gazdálkodását.

- Az intézmény gazdálkodását alapvetően meghatározza a külső környezethez való alkalmazkodás és a tapasztalat azt mutatja, hogy képes erre. Átlátható gazdálkodás mellett működése stabil, igaz, ez nem kevés áldozatvállalással jár. Utalnom kell itt a sokszor hivatkozott és jelenleg is a végrehajtás fázisában lévő Stabilizációs Programra, amely egy sor, a működési struktúra racionalizálását szolgáló belső intézkedést tartalmaz. A gazdálkodás eredményességének lényeges fokmérője a likviditási helyzet alakulása és jelenleg számos olyan tényező befolyásolja az egyetem likviditását, melyekre saját hatáskörben nincs ráhatása. Vagyis belső átrendeződéssel, racionalizálással nem tudja megoldani. Egy lehetséges zárolás pedig jelentősen megnövelné a likviditási kockázatot is.

A zárolást mindenesetre legkésőbb decemberig érvényesíteni kell, így idén várhatóan nem lesz olyan segélycsomag az állam részéről, mint volt a tavalyi esztendő utolsó hónapjában, amikor négymilliárd forintos, címzett támogatást kapott az egyetem. A főigazgató ugyanakkor bízik abban, hogy az OEP az év végi kasszaelszámolása során kisebb kiegészítő támogatásban részesíti majd a pécsi universitast.

H. L. B. - Fotó: PTE