Kutatóegyetemmé válhat a PTE

2009. december 09. szerda 12:51

Gungl László, a Magyar Rádió pécsi stúdiójának vezetője kapta idén „A pécsi felsőoktatásért" elnevezésű díjat a Palatinus Szállóba szervezett szerdai átadási ünnepségen. Az évente sorra kerülő rendezvényen Horváth Béla rektorhelyettes külön megköszönte a sajtó munkatársainak az orvosi karon történt tragikus eseményekkel kapcsolatban tanúsított empátiát.



A 2009-es évlegfontosabb egyetemi eseményeit felidéző videó-összefoglaló után Gábriel Róbert rektor beszédében is összegezte az eredményeket és a jövőre várható kihívásokat. Kifejtette, idén már érezhetőek voltak a gazdasági válság hatásai, azonban az egyetem helyzete nem romlott jelentősen, s bízik abban, hogy a pécsi klinikum jövőre is eredményes évet zár.

A hét-nyolc hónapos előkészítést igénylő, január elsejétől már induló kórházintegrációról azt mondta, a megyei kórházból hozzájuk kerülő új kollégáik várhatóan fél éven belül megtalálják a helyüket, ahogy ez idő alatt az ellátottak is megszokhatják e jobb betegutakat biztosító rendszert.

A magyar felsőoktatásban régóta húzódó kérdés végére került pont azzal a kormányrendelettel, amely meghatározza, hogy mely intézmények tekinthetőek kutatóegyetemnek - mondta a PTE rektora. Gábriel szerint alapvető kötelességük, hogy e nem több mint tíz egyetem közé juttassák a pécsi universitast. Mint fogalmazott, meggyőződése, hogy ezt sikerrel véghez vihetik.

Ennek alapját jelentik a kutatómunkát folytató oktatóiknak ítélt kitüntetések, továbbá az is, hogy a jelenlegi akkreditációs feltételek között is megmarad az egyetem mind a 20 doktori iskolája.

Az Európa Kulturális Fővárosa programmal történő együttműködésükről azt közölte, hogy 2010-ben 180 programot szerveznek a PTE-re, ezek közül ötven részesül valamilyen fajta támogatásban. Többet közülük nem is rendezhettek volna meg akkor, ha nem a város viseli e kitüntető címet - zárta szavait a PTE rektora.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva