Lakner Tamás a művészeti kar élén: etikai kódex, nyitás a város felé

2013. július 05. péntek 20:47

Lakner Tamás a művészeti kar élén: etikai kódex, nyitás a város felé

A Pécsi Tudományegyetem szenátusának legutóbbi ülése után vált nyilvánossá, hogy Lakner Tamás Liszt-díjas karnagy és zenész váltja Colin Fostert a PTE művészeti karának dékáni posztján. A július elsejétől regnáló új vezetőt az előtte álló feladatokról, a fakultás városhoz való viszonyáról és a Zsolnay-gyárral kötött szerződés nyújtotta lehetőségekről is kérdeztük.

Laknert nem kell bemutatni az olvasóknak, hiszen ha máshonnan nem, a Szélkiáltó együttes vezetőjeként sokak számára ismert személyiség. Az európai bordalfesztiválokat meghonosító kórusvezető és a kétszeres olimpiai bajnok Bartók Béla Férfikar karnagya hétfőn vette át a stafétabotot elődjétől a művészet kar élén.

A fakultást - csakúgy, mint a többi kart - érzékenyen érinti a felsőoktatásban zajló struktúraváltás (és az azzal járó zárolások is). Az új dékán szerint - akit egyébként sokan biztattak, hogy vállalja el a tisztséget - nagyon meg kell húzni a nadrágszíjat a művészeti kar esetében is.

- A működőképességünk határán mozgunk, ennek ellenére igyekszünk megfelelni az egyetemi vezetés elvárásainak. Azt még nem tudom megmondani, hogy mennyivel lesz kisebb a költségvetésünk a következő időszakban. Sok múlik azon, hogy hány hallgatót tudunk felvenni, és az is lényeges, hogy hányan jelentkeznek majd költségtérítéses képzésekre. Július 24-én húzzák meg a ponthatárokat, akkor már okosabbak leszünk.

Lakner Tamás elmondta azt is, hogy a kar működtetése külső források bevonása nélkül elképzelhetetlen.

- Nagyon fontos a különböző pályázati pénzek elérése és külső források bevonása. Ez eddig nem nagyon volt jellemző a karra. Szerencsére nekem ebben bőven van tapasztalatom, elég csak a bordalfesztiválok, a Pécs Cantat, vagy az Európa Cantat megrendezéséhez szükséges pénzek előteremtésére gondolni - fogalmazott a dékán, aki ilyetén rutinját ezentúl nyilván a kar javára is kamatoztatja.

Ami a további változásokat illeti, a dékán szerint a karnak nyitni kellene a külvilág felé.

- Eddig egy kissé belterjesnek tűnt az itt folyó munka. Úgy látom, hogy többet kellene megmutatnunk magunkból. Szeretnénk nyitni a város felé is, ennek egyik első biztató jele, hogy a korábbi vezetésnek köszönhetően megkaptuk kiállítási térnek a Nádor Galériát. Mivel a galéria a város központjában található, talán könnyebben sikerül kapcsolatot teremtenünk a városlakókkal. Emellett szeretnénk felkerülni az európai művészeti képzés térképére, ehhez pedig olyan nemzetközi kapcsolatok kiépítésére van szükség, amelyek gyümölcsözőek lehetnek a pécsi képzés számára is.

A kár számára nagy előrelépést jelenthet a képzési profil bővítése is. Angol nyelvű oktatás indul a Zsolnay-negyedben, emellett néhány újabb szakkal bővül a repertoár. Ugyanakkor a Zsolnay-gyárral nemrég megkötött együttműködési szerződés is megfelelő perspektívát adhat a kar jövőjére nézve.

- Az együttműködés stratégiai kitörési pont lehet. A kerámia szak elindításával bekapcsolódhatunk a gazdaság vérkeringésébe, úgy is mondhatnám, hogy „aprópénzre" válhatjuk speciális tudásunkat - mondta a dékán.

Lakner Tamás kari etikai kódex kidolgozásán munkálkodik - igaz, arra már korábban is történtek kísérletek. A kódex megalkotásának sok hozadéka lehet, elsősorban a műalkotások értékesítése szempontjából.

- Nincs még ugyanis tisztázva, hogy ha valaki nálunk létrehoz egy műalkotást, használja az egyetem eszközeit, de beleteszi saját tudását és tehetségét, akkor az intézmény milyen formában tud részesülni a mű értékéből.

A karnagynak dékánként jelentősen megnövekedett adminisztrációs feladatokkal kell megbirkóznia, azonban kérdésünkre elárulta, hogy nem szeretne „csak" hivatalnok lenni.

- Nyilvánvalóan kevesebb időm lesz, de megpróbálom okosan beosztani. A zene számomra függőség. Azt nem lehet abbahagyni, nem tudnék élni nélküle - bár nyilván kevesebb energiát fogok tudni beletenni most egy ideig.


H. L. B.