Letelepedési támogatást ad a hazatérő orvosoknak a pécsi orvosi kar, van is eredménye
2013. június 14. péntek 16:58

Évek óta komoly problémákat okoz a magyar egészségügyben a szakemberhiány, az ágazatban tapasztalható jelentős mértékű migráció. A Magyar Tudomány című folyóirat márciusi számában publikált egyik tanulmány szerint Magyarországon jelenleg több mint 1600 orvos és több mint 3400 szakdolgozó hiányzik az egészségügyi ellátórendszerből. A Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Kara nem kis erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy a korábban külföldön munkát vállaló szakembereket visszacsábítsa hazánkba. Az erre irányuló lépéseket - úgy tűnik - siker koronázza, több neves orvos-kutató tért vissza nemrégiben a pécsi karra, hogy itthon kamatoztassa tudását.
Az egészségügyi dolgozók elvándorlása a pécsi ellátórendszerben és az egyetemi oktatásban is érezteti hatását. Prof. Dr. Miseta Attila, a PTE orvostudományi karának dékánja szerint a fakultás minden tőle telhetőt megtesz annak érdekében, hogy minél több orvost és kutatót csábítson vissza Pécsre.
- Több kolléga is hazatért, akik elsősorban elméleti területen tevékenykednek, de akik jelentős klinikai kollaborációra is képesek. A lényeg, hogy meg kell teremtenünk a megfelelő fogadókészséget: státuszt és anyagi javakat kell biztosítanunk számukra. Kiemelném, hogy a kollégák nem kiemelt díjazásért jöttek haza, hanem a saját státuszuknak és rangjuknak megfelelő díjazásban részesülnek - közölte a Pécsi Újság megkeresésére a professzor.
A dékán elmondta, hogy letelepedési támogatást adnak a hazatelepülő orvosoknak, emellett több ösztöndíjrendszer is rendelkezésre áll a megfelelő kutatási háttér biztosítására.
- Másrészt lehetőségük van arra is, hogy fiatal kollégákat vegyenek maguk mellé és őket mint PhD-hallgatókat foglalkoztassák saját projektjük keretében. Ugyancsak facilitáljuk a különböző kollaborációkat, természetesen elsősorban a klinikummal - fogalmazott az intézményvezető, aki hozzátette, hogy a gyakorló orvosok visszatérését illetően kevesebb lehetőségük adódott az eddigiekben.
- Az orvosok az egészségügy alulfinanszírozottsága miatt elég sok problémával szembesülnek. Nagyobb a külföldi csábítás is az utóbbi években. Fontos, hogy stabil jövőképet biztosítsunk számukra. Azért senki nem jön haza, hogy pár hónap múlva esetleg áldozatul essen valamilyen leépítésnek vagy egy váratlan központi adminisztratív intézkedésnek.
Ennek megelőzése érdekében a professzor szerint fontos, hogy az orvosok szakmai karrierje biztosított legyen.
- A város egyik kitörési pontja az egyetem erősítése lehet, azaz Pécs egyetemváros jellegének megtámogatása. Ehhez kívánunk még további kollégákat hazacsábítani, annál is inkább, mert Pécsett rendkívül komoly oktatási terhelés van, ami a klinikumot is erőteljesen érinti - mondta a dékán. Hozzátette, annak ellenére, hogy az orvosképzést kiemelt projektként tartja nyilván a kormányzat, az elmúlt öt évben folyamatosan csökken az állami támogatás.
- Meg kell fordítani ezt a folyamatot. Nem szabad arra hagyatkozni, hogy a képzőhelyek majd a külföldi hallgatók urán járó bevételekből fogják ezeket a hiátusokat betömködni, mert így nem tudunk kellő ütemben előre mozdulni. Mi megtettük a kezdő lépéseket, úgy tűnik, működik is, tehát a példa adott. De az anyagi háttér biztosításához nagyban hozzájárulna, ha az egyetem állami támogatását legalább ezen a szinten tudnánk tartani vagy emelkedne valamelyest. Pillanatnyilag a külföldi hallgatók képzéséből adódó többletbevételek jelentős mértékben kátyúzási munkálatokra folynak el.
Sikerült találnunk egy pécsi illetőségű orvost, aki ugyan jelenleg Budapesten él, de több alkalommal is dolgozott külföldön, s úgy tűnik, hogy most véglegesen hazatért. Dr. Kanizsai Péter, mint sokan mások is, elsősorban szakmai és egzisztenciális okokból döntött úgy, hogy külföldön vállal munkát.
- Angliában váltam aneszteziológussá és intenzív terápiás szakorvossá és nemzetközi minősítést is szereztem. Többször hazajöttem, de anyagi okok miatt mindannyiszor visszamentem külföldre - mondta a szakember, aki mostani hazatérését véglegesnek gondolja. S mi miatt döntött úgy, hogy negyedszerre is hazánkban próbál érvényesülni?
- Főleg a család, az itthoni kultúra és a barátok miatt határoztam így. A magyar egészségügy csak annyiban vonzott, hogy szerettem volna segíteni a magyar betegeknek - mondta Kanizsai, aki Angliában magyar jövedelmének tíz-tizenkétszeresét kereste meg. Az orvos szerint mindennek ellenére a szakmai fejlődés Magyarországon is adott.
- Nincsenek korlátok, mindegyik egyetem tökéletesen alkalmas arra, hogy megfelelő szakembereket képezzen - természetesen megfelelő odafigyeléssel és anyagi ráfordítással. Ehhez azonban a nemrég megállapított béremelés nem elég. Kezdetnek szép, de ha nem emelik tovább az egészségügyi dolgozók bérét, akkor nem fognak tudni gátat vetni az orvosok elvándorlásának - adott hangot véleményének a szakorvos, aki annyit még hozzátett, hogy a munkakörülmények, az eszközpark, a képzési lehetőségek megléte, a szabadidő és a család igényeinek maximális figyelembevétele vonzó leginkább az egészségügyben dolgozók számára egy külföldi munkavállalás esetén.
Képünk illusztráció.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Felföldi László: húsvétkor történt...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...