Megkezdődhet a munka a PTE új kutatóközpontjában

2012. június 27. szerda 16:43

Megkezdődhet a munka a PTE új kutatóközpontjában

Ünnepélyes projektzáró rendezvényt tartott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) június 27-én abból az alkalomból, hogy elkészült az új kutatóközpont, megérkeztek - illetve a következő napokban folyamatosan érkeznek - a legmodernebb kutatási műszerek is, így minden akadály elhárult a szakemberek elől, hogy nemzetközi színvonalon végezhessék tudományos kutatásaikat.

"Sajtóközlemény

A Pécsi Tudományegyetem a mintegy hétmilliárd forintos európai uniós támogatásból megvalósuló Science Building létrehozásával kívánja szolgálni a természettudományi és orvostudományi oktatás, kutatás és innováció számos területét. Rendkívül korszerű - a Dél-dunántúli régió életében évtizedes hiányt pótló - nemzetközi tudományszervezési és menedzsment normák szerint kialakított új kutatóintézmény született tehát, amely a kutatóegyetemi rangot megcélzó PTE zászlóshajója lehet. A központ együttműködik majd vállalatokkal, és rugalmasan reagál a kutatási trendekre, a tudásalapú gazdaság igényeire.

A projekt révén olyan új laboratóriumok, kutatóműhelyek jöttek létre, amelyek infrastrukturálisan az európai élvonalba tartoznak, és amelyekhez hasonló jelenleg nincs Magyarországon. A pályázat nem titkolt célja volt az is, hogy a hazánkban képzett kutatóállományt itthon tartsák, illetve a már külföldön munkát vállalókat visszacsábítsák a hazai kutatás porondjára.

Már ismert, hogy a kutatóközpontot Szentágothai János Kossuth-díjas agykutatóról, akadémikusról nevezik el. Az egyetem szenátusa a névadó családjának hozzájárulásával döntött arról, hogy a létesítmény a pécsi orvoskar jogelődje, a Pécsi Orvostudományi Egyetem egykori anatómia tanárának, anatómiai intézetvezetőjének nevét veszi fel. A keresztelőt október 29-én, Szentágothai János születésének 100. évfordulója előtt két nappal tartják majd a PTE kutatóközpontjában.

Az építkezés során több mint 10 000 köbméter földet kellett kiemelni, hogy előkészítsék az alapot, majd 700 tonna acél és 7000 köbméter beton következett - ennyi anyagot építettek be az épületekbe. A Kossuth-díjas Bachman Zoltán építész és tervező csoportja tervei alapján létesülő, 7200 négyzetméteres központ a lejtős telken három egymás mellé sorolt kocka alakú iroda- és laborépületekből áll össze, melyek építészeti kialakításukban hasonlítanak egymásra: az egyes épületek tömegéhez képest arányaiban szűk ablakok randomszerű kiosztásban helyezkednek el.

Az épületek magassága megegyezik, a dombos terület miatt mégis lépcsőszerűen fut le a három egység. Az épületek közti egyik átjáróban egy különleges, „kavics" alakú, háromszázötven főt befogadó előadóterem is helyet kapott, amely a legmodernebb oktatástechnikai berendezésekkel segíti majd az oktatók munkáját.

Pécsi Tudományegyetem"

Forrás: PTE - Fotó: Csortos Szabolcs