Megnyílt a kínai orvoslás első magyar Konfuciusz Intézete
2015. március 27. péntek 12:06
Konfuciusz Intézet nyílt a hagyományos kínai orvoslás megismerésére a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Egészségtudományi Karán pénteken.
A világon a hetedik, Magyarországon az első, ilyen tevékenységet végző Konfuciusz Intézet a mai akadémikus orvoslást kiegészítve vállalkozik a kínai medicinában gyökerező terápiás eljárások oktatására, tudományos módszerekkel történő vizsgálatára és alkalmazására. Ezen kívül feladata a kínai nyelv oktatása és a kínai kultúra népszerűsítése is.
Betlehem József, az egészségtudományi kar dékánja a megnyitó előtti sajtótájékoztatón közölte: az oktatás és az ismeretterjesztés meghatározott programok szerint zajlik majd, a kidolgozásuk folyamatban van.
Az egyetem az eseményen kiosztott sajtóanyagban utalt rá, hogy az intézet alapítását Hszü Lin, a Kínai Oktatási Minisztérium háttérintézménye, a Hanban főigazgatója és Bódis József, a PTE rektora által tavaly nyáron aláírt megállapodás, valamint a kínai Hebei United Egyetem vezetőjével történt megegyezés tette lehetővé.
Maruzsa Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón azt mondta: a magyar felsőoktatás nemzetközi térben működik, ebben kell versenyeznie és együttműködnie külföldi intézményekkel. Úgy vélte, hogy a felsőoktatást érintő magyar-kínai együttműködések mindkét fél számára előnyösek, a mostani ráadásul az orvostudományt, a magyar egyetemi képzésnek azt a szegmensét érinti, amelyet nemzetközileg is kiemelt figyelem, tisztelet övez.
Bódis József orvosprofesszor, a PTE rektora azt hangsúlyozta: az intézet létrehozásának a pécsi egyetem, a baranyai megyeszékhely és a magyar-kínai kapcsolatok szempontjából is nagy jelentősége van.
Szavai szerint az intézet megnyitása jelzi, hogy az akadémikus orvoslás képviselői számolnak a hétezer éves, hagyományos kínai orvoslással, az a céljuk, hogy a kettő előnyeit és eredményeit felhasználva segítsék elő a betegek gyógyulását.
Jüan Csü-hsziang, a kínai Hebei Egyetem rektora arról szólt, hogy az általa vezetett intézmény már egy évtizede ápol jó kapcsolatot a pécsi egyetemmel, amellyel kiválóan együttműködik egyebek mellett az agyvérzés okozta problémák kezelése terén. Reményét fejezte ki, hogy a hároméves előkészítő munkával létrehozott Konfuciusz Intézet sokáig működik majd a baranyai megyeszékhelyen.
A PTE a sajtóanyagában emlékeztetett rá, hogy a pekingi kormány 2004 óta tartja kiemelt feladatának a kínai kultúra, a hagyományok és a nyelv népszerűsítését a kínai filozófus és tanító, Konfuciusz nevével fémjelzett program keretében.
Hozzáfűzték: a világon eddig mintegy félezer Konfuciusz Intézetet hoztak létre azokon a befogadó egyetemeken, amelyeknél erre érdeklődés mutatkozott és megfeleltek a kínai kormány által támasztott szakmai követelményeknek.
Képünkön Bódis József a Pécsi Tudományegyetem (PTE) rektora beszédet mond a PTE Konfuciusz Intézetének megnyitása alkalmából tartott sajtótájékoztatón március 27-én, pénteken. Mellette Hung Mao, a PTE Konfuciusz Intézet igazgatója (balra), Csü-hsziang Jüan, a kínai Hebei Egyetem rektora (balról a második), Maruzsa Zoltán felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár (balról a harmadik), Betlehem József, a PTE Egészségtudományi Karának dékánja (jobbról a második) és Füzes János kommunikációs tanácsadó.
MTI – Fotó: Sóki Tamás
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Télen is várják a látogatókat a...
- Ilyen is volt: farkasordító hideg,...
- Továbbra is zárva tartanak két...
- Éjjel dolgoznak több baranyai vasúti...
- Önkéntesek munkáját ismerték el -...
- Szócsata Pécsett: Magyar Péter...
- Pécsi Mikulás mindenre felkészült,...
- Megnyílt az adventi vásár,...
- Vasárnap érkezik a pécsi...
- Így indult a tél: tizenhárom éve nem...