Megszűnik a Bologna-rendszer! Jövőre tanárképző központot alakítanak ki a PTE-n

2012. október 10. szerda 18:15

Megszűnik a Bologna-rendszer! Jövőre tanárképző központot alakítanak ki a PTE-n

A tanárképzésben a következő tanévtől visszaállítják az egyciklusú, osztatlan kétszakos rendszert. Ez egyebek mellett a gyakorlati képzési idő megduplázásával jár. A Pécsi Tudományegyetemet is érintő rendelkezés október 4-én látott napvilágot kormányrendelet formájában. Lengvárszky Attila oktatási igazgató a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, a PTE-n egy önálló Tanárképző Központ felállítását tervezik, amelyet külön főigazgató irányít majd.

A hazai pedagógusképzés jelentős szerepet tölt be a felsőoktatás területén, a szakma ugyanakkor erőteljesen megosztott a 2005-ben bevezetett osztott képzési rendszer sikerességét illetően. A kormány szerint a Bologna-rendszer nem váltotta be a reményeket, ezért is kerül sor 2013 szeptemberétől az egyciklusú, osztatlan kétszakos tanárképzés visszaállítására.

Az elképzelések között szerepel a gyakorlati képzési idő eddigi féléves tartamának egyévesre növelése, emellett a harmadik év végétől szétválik az általános iskolai (négy plusz egy év) és a középiskolai (öt plusz egy év) tanárképzés.

A PTE-n a napokban tartottak összegyetemi tanácskozást a megújulás előtt álló tanárképzés kapcsán. Lengvárszky Attila munkatársunknak elmondta, hogy mind általános, mind középiskolai szinten elindítják a tanárszakokat.

- Ki kell találnunk, hogyan társítsuk a szakokat. Mindenesetre a karok nyitottak arra, hogy a lehető legszélesebb spektrumban lehessen párosítani azokat a karokon belül és a karok között is.

Az igazgató megjegyezte, hogy "a bolognai modellnek gyakorlatilag vége lesz, a változás a családokat és a szülőket is jelentős mértékben érinteni fogja".

- Komolyabb döntés hárul a családfenntartókra, nő a felelősségük, hiszen szűkül az állami támogatás, egyre nagyobb mértékben kell állniuk a felsőfokú tanulmányok költségeit. Másrészt a diploma használhatóságának kérdése is befolyásoló tényező lehet a döntésükben.

Ami a PTE-n folyó eddigi tanárképzést illeti, Pécsett is tapasztalható, hogy évről évre kevesebb hallgató szeretne tanár lenni.

- A PTE-n évente korábban megközelítőleg 6-700 fő szerzett tanári oklevelet, ez a szám 2011-re mintegy 500 főre csökkent. Ebből 2010-ben 100, 2011-ben mintegy 150 hallgató szerzett az új kétszintű képzési rendszer szerinti mestertanári oklevelet - tudtuk meg az oktatási igazgatótól.

A tanárszakok a bölcsészkaron népszerűek, a tanári oklevelek túlnyomó részét ugyanis ott állítják ki.

- A BTK-t rangsorban a Természettudományi Kar, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar és a Művészeti Kar követi. A TTK-n érzékelhető némi visszaesés, de a mestertanári oklevelek száma ott is emelkedést mutat - fogalmazott az igazgató.

H. L. B.