Megújítja a tanárképzést Pécs és Kaposvár
2010. február 01. hétfő 10:47
A TÁMOP-projekt egyaránt érinti a felsőoktatás és a közoktatást, célja pedig, hogy az elmélet és a gyakorlat szoros kapcsolatára fokozottabban építve, korszerű módszerekkel és eszközökkel növelje a képzések színvonalát, valamint hogy hozzájáruljon az interaktív, inkluzív, tanulóközpontú pedagógiai módszerek minél szélesebb körű alkalmazásához.
A projekt első munkacsoportjának tevékenységei révén egy olyan pedagógiai szolgáltató és kutatóközpont jön létre a PTE-n, mely igényfelmérésekre alapozva összehangolja a pedagógusképző felsőoktatási, valamint a hallgatók gyakorlati felkészítését végző közoktatási intézmények munkáját, bevonva a tudományos és szakmai szervezeteket és az iskolafenntartókat is.
Célja az egységes tanárképzés kialakítása egyetemi illetve regionális szinten, bekapcsolódva az országos hálózatba. Feladata továbbá az információszolgáltatás, és a kutatási eredmények terjesztése mellett a tanárképzés monitoring rendszeréhez kapcsolódó adatbázisok kialakítása, melyek a tanárképzés sokrétű vizsgálatára adnak lehetőséget.
A második, felsőoktatási munkacsoport a tanári mesterképzési szakok kompetenciaalapú fejlesztését vállalja a projektben. Stratégiai fejlesztései érintik a tantervek, tantervi modulok, információs és kommunikációs technika (IKT) fejlesztések mellett az EU nyelveinek, illetve az uniós mobilitás kérdéseit, valamint a tanári szakok minőségbiztosítását.
Ezen túl jelentős mértékű tananyagfejlesztésekre, valamint úgynevezett "képzők-képzése" programok kidolgozására is sor kerül. Ez utóbbi képzéseken az egyetemi oktatók fejleszthetik IKT, EU nyelvi kompetenciáikat, illetve felsőoktatás-módszertani tudásukat.
Gazdag programot vállal a projektben a közoktatási fejlesztéseket megvalósító harmadik munkacsoport is. Többek között a megváltozott pedagógusképzési rendszerben a kísérő és követő gyakorlati képzésbe bevonható közoktatási gyakorlóhelyek, majd pedig az ottani gyakorlatvezető mentorok kiválasztását és felkészítését irányítja. Az ezekhez kapcsolódó képzési programok összeállítása mellett egy, az IKT technológiák alkalmazását segítő képzés kidolgozására és elindítására is sor kerül.
A sokszínű és sokrétű projekt 2009 decembere és 2011 novembere között a PTE és a KE karai, gyakorlóiskolái mellett számos helyi és regionális intézmény, szakmai szervezet bevonásával valósul meg.
Edupress
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Pécsi kutatók hatalmas eredménye...
- Börtönbe megy négy börtönőr, mert...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Megremegtek a csillárok Baranyában is...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...