Mennyi legyen a rektorok jövedelme?
2010. június 04. péntek 17:44
A honlapon olvasható közleményben a Fővárosi Ítélőtábla május 27-i jogerős ítéletére hivatkoznak, amely megállapította, hogy a Szent István Egyetem rektorának, rektorhelyetteseinek és dékánjainak a fizetése közérdekből nyilvános személyes adatnak minősül, ezért azok nyilvánosságra hozandók.
Az ügy előzménye, hogy egy újságíró pert indított közérdekű adatok kiadása érdekében a Magyar Rektori Konferencia és az egyetem ellen. Az újságíró 30 egyetemtől próbálta sikertelenül megtudni a rektorok jövedelmét. Az elutasító válasz a rektori konferenciától érkezett: álláspontjuk szerint e fizetések nem nyilvánosak.
A rektori konferencia pénteki közleményében az olvasható: bár az ítélet, amelyet még nem foglaltak írásba, csak a Szent István Egyetemre vonatkozóan tartalmaz kötelezést, az állami fenntartású felsőoktatási intézmények rektorai úgy döntöttek, hogy figyelemmel az ítélet rendelkező részére - hasonlóan a kötelezett intézményhez - meghatározott összeállítás szerinti szerkezetben hozzák nyilvánosságra a rektori tisztségük gyakorlásával összefüggő juttatásaikat.
Utalnak arra, hogy a felsőoktatásról szóló törvény szerint az állami felsőoktatási intézmény esetén a fenntartó az intézmény gazdasági tanácsa javaslatára határozza meg a rektor juttatásait. A javaslatot a rektor érintettsége okán az intézmény gazdasági és műszaki főigazgatója vagy igazgatója készíti elő. Az intézmény gazdasági tanácsa a rektor távollétében dönt a juttatás mértékéről, megállapítva, hogy annak mekkora hányada fedezendő az állami támogatás és mekkora az intézményi saját bevételi forrás terhére.
A rektori juttatás 4 elemből áll; az első elem fele az egyetemi vagy főiskolai tanári fizetési besorolás szerint járó garantált alapilletmény. Az alapilletmény a betöltött oktatói munkakörnek megfelelő garantált illetmény kétszerese. A 2009-2010-es években az illetménykiegészítés mértéke a felsőoktatási vagy a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény alapján állapítható meg. A gazdasági tanács által meghatározott teljesítménykritériumok megvalósulása esetén a célprémium, jutalom összege az adott esztendőben az éves rektori juttatás maximum 10 százaléka lehet.
A közleményben tételesen felsorolják azokat a jogszabályokat, amelyek a rektorok juttatásaival kapcsolatosak, majd táblázatos formában teszi közzé az egyetemi tanári, főiskolai tanári konkrét fizetési kategóriákat.
Arató Gergely, az oktatási tárca korábbi államtitkára tavaly júliusban azt mondta: a kormányzatnak nincs közvetlen beleszólása abba, hogy az egyetemek, főiskolák mekkora illetményt fizetnek, a szaktárca ugyanakkor az idén nem látja indokoltnak a jövedelmek növelését. Arra hivatkozott, hogy a jogszabályok az idei évre vonatkozóan változtak, s rögzítették, hogy a rektori prémium nem haladhatja meg az összesített éves illetmény 10 százalékát.
A Fidesz szakpolitikusa korábban a rektori fizetések összegének nyilvánosságra hozatalát követelte. Pósán László tavaly szeptemberben elfogadhatatlannak nevezte, hogy továbbra sincs válasz arra, miként "szaladhattak el ennyire" a felsőoktatási intézményekben a rektori fizetések. A politikus az MTI-nek azt mondta: a fizetéseknek alapvetően a teljesítményekhez kell kötődniük, határt kell szabni a mostani horribilis juttatásoknak. Hozzátette: a rektori jövedelmek összege az állami tulajdonú gazdasági társaságok vezetőinek a fizetésével vetekszik.
Kiemelte, hogy a felsőoktatás nem szolgáltatási szektor, hanem az állami oktatási rendszer szerves része. A közalkalmazotti bértáblát kell ismét érvényesíteni, törvény rögzíti, mennyi pótlék járhat a vezetői tisztségek esetén - mutatott rá a fideszes politikus.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Húsvét után is nagyon várják a...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Ferenc pápa megjelent a Szent Péter...