Milliárdok hiányoznak a pécsi egyetem biztonságos működéséhez
2013. június 22. szombat 19:11

A kormány májusban kiadászárolást rendelt el a minisztériumok körében. Az intézkedés legnagyobb vesztese az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) lett, a tárcánál több mint 17 milliárd forintot zároltak. A döntés nehéz helyzetbe hozta a felsőoktatási intézményeket, köztük a Pécsi Tudományegyetemet is. Krutki Józsefné gazdasági főigazgató (képünkön) szerint az universitas költségvetéséből jelenleg több százmillió forint „hiányzik".
A struktúraváltási alapból a pécsi intézményre jutó nyolcszázmillió forint, valamint a tavalyi és az idei évre járó normatíva-bevétel különbözete sem érkezett még meg a PTE számlájára. Az elrendelt zárolás következtében lelassult a finanszírozás, nő a szállítói állomány és folyamatosan romlanak az egyetem fizetési kondíciói.
Krutki Józsefné dr., a PTE gazdasági főigazgatója szerint a legnagyobb probléma, hogy nem érkeznek be folyamatosan azok az összegek, amelyekre szükség lenne.
- A zárolás minket elsősorban a tavalyi és az idei évre jutó normatíva-bevételek különbözete szempontjából érint. Ez több százmillió forint - tudtuk meg a főigazgatótól, aki hozzátette, hogy szintén nem érkezett még meg az a 800 millió forint sem, ami a struktúraváltási alapból járna a pécsi egyetemnek. Ugyancsak hiányzik a büdzséből a kutatóegyetemi címmel járó, 667 millió forintos tételt jelentő kiválósági támogatás is. Noha döntés már született róla, továbbra sincs előrelépés a PPP-konstrukcióban felújított kollégiumok és oktatási épületek költségeinek átvállalásával kapcsolatban - ami szintén több százmilliós tételt jelent.
A struktúraváltási alapból származó 800 millió forintért cserébe ráadásul a kormány komoly szerkezetátalakítási lépéseket vár el.
- Növelni kell a belső működés hatékonyságát, új irányokat kell kijelölni az intézményi bevétel-növekedés elérése érdekében. Mindezek következményeként például szakok összevonására is sor kerülhet - mondta a gazdasági vezető
Jelenleg is zajlik a karok által kidolgozott munkaprogramok megvalósítása, ami komoly változásokat hoz a hallgatók és a munkatársak életében.
A támogatások elmaradása miatt kincstári előleg felvétele vált szükségessé a PTE-n, hogy a nyári - kevesebb bevételt termelő, így finanszírozási kockázatot is magában rejtő - hónapokban zökkenőmentes maradjon az intézmény működése.
Mindezek együttesen azt jelentik, hogy az egyébként is szorult helyzetben lévő universitas jövője nagymértékben függ a megkezdett kényszerintézkedések sikerességétől, így tehát kiegyensúlyozott működésről a közeljövőben sem beszélhetünk.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felföldi László: húsvétkor történt...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Megérkeztek az ötös lottó...
- Még cirkulál az influenzavírus a...
- Ha tehene van, hétfőtől már ismét...