Milliárdokat költenek a Pécsi Tudományegyetemre, oktatókat is hazacsábítanának
2016. július 08. péntek 08:52
Magyarország kormánya az év elején döntött arról, hogy huszonnégy milliárd forinttal támogatja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Modern Városok Programhoz kapcsolódó fejlesztéseit, a Pécsett tanuló külföldi hallgatók létszámának 2020-ra történő megduplázását. A szenátus elfogadta a fejlesztés részleteit.
Már most látható, hogy a következő néhány évben rohamos fejlődés várható a pécsi egyetemen - ami többek között az infrastruktúra modernizációjában, és a magasan kvalifikált oktatók, kutatók hazacsábításában mutatkozhat meg.
A kormányhatározat kihirdetése után a PTE vezetése azonnal létrehozta a Modern Városok Program előkészítését, majd lebonyolítását végző projektszervezetet, amely az elmúlt hónapokban lefolytatta a szükséges egyeztetéseket, és meghatározta a fejlesztés főbb irányvonalait. Az egyetem legfőbb döntéshozó testülete, a Szenátus a közelmúltban elfogadta ezeket a számokat, a fejlesztés részleteit tartalmazó előterjesztést.
A támogatási összeg meghatározó részét fordítják a döntés értelmében az orvosképzés fejlesztésére, amely terület már bizonyította, hogy a külföldi hallgatók körében töretlen a népszerűsége, és a rendkívül magas oktatási színvonalat a határainkon túl is nagyra értékelik. Ennek megfelelően a pécsi orvoskar új oktatási épülettel gazdagodik, és a jelenlegi elméleti tömb, az azt körülvevő park is teljes körűen megújul - közel tizenegymilliárd forintból.
Az orvosképzés egyik legfontosabb eleme azonban a gyakorlati képzés, ennek megfelelően a Klinikai Központ több épülete is korszerűvé válhat mintegy négymilliárd forintból, amely révén természetesen a betegek és hozzátartozóik komfortérzete is jelentősen emelkedhet majd.
A jelenlegi oktatási színvonalat azonban nyilvánvalóan csak akkor lehet megtartani, ha bővül az idegen nyelven is oktató orvosok köre - ezért a magasan kvalifikált, külföldre került oktatók és kutatók hazacsábítására is fordítanának a támogatásból.
A fennmaradó mintegy kilencmilliárd forintból többek között felújítják az Egészségtudományi Kar fenntartásába átkerülő volt Csorba Győző Könyvtárat, valamint a Szepesi és a Vörösmarty utcai campust, a Műszaki és Informatikai Kar pedig új műszaki laborépülettel gazdagodik a Boszorkány úti telephelyén. A növekvő hallgatói létszám természetesen megköveteli a szálláslehetőségek feltételeinek javítását is, ezért felújítják a Balassa János és a Damjanich Kollégiumokat, de modernebb körülmények fogadhatják majd a Hunyor Vendégház lakóit is. A következő években korszerűsödik a Bölcsészettudományi, a Természettudományi, a Gyógyszerésztudományi, valamint a Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar, míg a Közgazdaságtudományi Kar University Business Centerrel, a jogi kar nemzetközi kommunikációs teremmel bővül. A Művészeti Kar olyan hangszereket vásárolhat, melyek nemzetközi szinten is ritkaságszámba mennek.
Bódis József (képünkön), az intézmény rektora az egyetemi fejlesztések kapcsán elmondta: „A Modern Városok Program kedvezményezettjei közt Pécs megkülönböztetett helyzetben van, ugyanis a 23 várost érintő kormányzati program keretében egyedül itt történik a végrehajtás egy egyetem fejlesztésén keresztül. Magyarország első egyeteme, amely jövőre ünnepli alapításának 650. évfordulóját, a támogatásnak köszönhetően töretlenül fejlődhet és szépülhet, ami előrevetíti a jubileumi év utáni esztendők virágzását is." - hangsúlyozta a rektor.
Páva Zsolt, Pécs Megyei Jogú Város Polgármestere kitért arra: „A 24 milliárdos egyetemfejlesztés nem szűk oktatási program, hanem ennél lényegesen komplexebb, a régió kiemelt jelentőségű projektje, hiszen jelentős hatást gyakorol a térség gazdaságára. A modernizáció a Pécsi Tudományegyetem valamennyi karát, valamennyi oktatási területét érinti, így a város lakossága, és a pécsi egyetem valamennyi hallgatója érzékelheti a következő években a fejlődést, az előrelépést." - mondta el a polgármester.
Csizi Péter országgyűlési képviselő hozzátette: „Ennek a támogatásnak épp az a legnagyobb előnye, hogy olyan képzési területek, egyetemi karok is helyzetbe kerülnek, amelyek eddig arányaiban kevesebb külföldi hallgatóval rendelkeztek. Márpedig a határainkon túlról érkező diákoknak a város és a régió gazdaságára gyakorolt rendkívül kedvező hatásával mindenki tisztában van." - adott hangot véleményének Csizi Péter.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Borongós, ködös, hűvös napnak...
- Idegenvezetővel ismerhetjük meg a...
- Felmérés: a Fidesz biztosan őrzi az...
- Kijavították a hibát, ismét...
- Fotós túrán járhatjuk be az...
- Novemberben is nálunk volt a...
- Nem hagyják ki az adventi vásárokat a...
- Madaras ivókutat nyert a Kovács Béla...
- Sikeres nők árnyékában, 32 éve...
- Több mint hetven határsértőt...