"Most kell fejleszteni az Orvosit"

2009. október 02. péntek 19:51

Válság ide vagy oda, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara egyre dinamikusabban halad azon a növekedési pályán, amelyre évekkel ezelőtt rátért. Prof. dr. Németh Péter dékánt arról kérdeztük, miként tudná az egyre hitványabb állami, s gyér egyetemi finanszírozás ellenére is megőrizni pozícióját az ÁOK.

- Az állami elvonások hogyan érintik a kart, a Klinikai Központot?
- Szeretném leszögezni, hogy a Klinikai Központot, azaz a betegellátási tevékenységet végző intézményünket kizárólag az Országos Egészségpénztár finanszírozza, míg az orvostudományi kar működését oktatási minisztériumi forrásból és a saját bevételekből kell fenntartani. A betegellátásra és az oktatásra adott két pénz nem keveredhet egymással. A klinikákon folyó oktatás költségeit - az országban a hallgatói létszámra számítottan legmagasabb összeggel - évente megújított megállapodások alapján az orvoskar finanszírozza. A Klinikai Központ kapcsán ugyan ma sem dőlhetünk elégedetten hátra, de óriásit léptünk előre a pénzügyi gazdálkodás tekintetében, s a tavalyi évet már nullszaldósan tudtuk zárni. Jelenleg minden egészségügyi intézménnyel probléma van, így a hitvány finanszírozástól a pécsi klinikát sem lehet elvonatkoztatni, ezért veszteséges jelenleg a Klinikai Központ. Ugyanakkor az Általános Orvostudományi Kar az elmúlt három évet jelentős nyereséggel zárta és 1,2 milliárdról 600 millió forintra sikerült lefaragni a belső adósságállományát. Az orvosi kar elsősorban a minisztériumi normatívából, az idegen nyelvű képzésből eredő bevételekből és pályázati vagy egyéb támogatásokból él. Pusztán az állami forrás az üzemeltetési költségekre és a bérezésre sem lenne elegendő, így a külföldi diákok képzéséből eredő forrásokra is építkeznünk kell.

- Ha ennyire fontosak bevétel szempontjából a határokon túlról érkezők, miért nem vesznek fel még többet közülük?
- Bár - szemben több más karral, ahol visszaesést tapasztalnak - itt folyamatosan három-négyszeres a túljelentkezés, fizikai korlátaink nem teszik lehetővé, hogy minden arra alkalmas jelentkezőnek helyet biztosítsunk. Termeink, oktatási célra igénybe vett helyiségeink, műszaki eszközeink ugyan rendelkezésünkre állnak, ám szakmai hátterünk, oktatói létszámunk ennyit bír csak el, ráadásul egy hallgatói szolgáltató központ létrehozása is szükséges lenne. Ez utóbbi fejlesztésével az ÁOK és más karok is nagyot léphetnének előre, hiszen tudvalevő: egész Európában orvoshiány van, így az ágazatba most lenne célszerű befektetni. Mivel növekedési pályára álltunk, nem kivenni kell az orvosiból, hanem fejleszteni lenne szükséges; egyetemi részről is.

- Mit takar egy ilyen szolgáltató központ, és mennyibe kerülne?
- Egészen egyszerűen az orvosinak jelenleg nincs olyan helyisége, terme, amely alkalmas lenne a tanórákon kívüli időkben nagyszámú hallgató befogadására. Amíg nem tudunk egy kulturált közösségi teret létrehozni, ahol le tudnak ülni, beszélgetni, internetezni, hallgatói ügyeket intézni üres óráikban a hallgatóink, egészen egyszerűen nem tudunk több érdeklődőt felvenni. A beruházásnak már a helye is meglenne az orvosi parkjában, a jelenlegi - nem éppen esztétitkus - raktárépület helyén, s számításaink szerint 1-1,2 milliárd forintból ki is lehetne hozni egy igazi diákközpontot, amely könyvesboltot, kávézót, tanulószobákat, más szolgáltató funkciókat kiszolgáló irodákat foglalna magában. Forrásunk azonban egyelőre nincs minderre, reménykedünk benne, hogy az universitas is belátja valamikor: a beruházás a TTK és a BTK, az egész nyugati campus diákságának érdekeit is szolgálná.

- Partnereik segítségével nemrég felújították a Központi Épület bejáratát és környékét, s egyéb beruházásokban is külső segítséget kaptak. Miért teszik mindezt önszántukból a cégek?
- Tavaly dolgoztunk ki egy olyan programot (új partnerség programnak neveztük el), amely arról szól, hogy az orvosi kar különböző területeken szakmai segítséget nyújt az érdeklődőknek, s ezért cserébe fejlesztésekhez való hozzájárulást vár el a cégektől. A rendszer jól működik, s erősíteni is fogjuk ez irányú kapcsolatainkat, hiszen láthatóan a különböző társaságoknak is jó reklám, ha elhelyezhetik egy feltehetően fizetőképes keresletet kinevelő intézmény aulájának bejáratában a támogatásuknak emléket állító réztábláikat.

- Az aula kapcsán korábban felmerült: az időre el nem készülő hangversenyterem póthelyszíne lehetne, ha...
- Nem lett semmi a hatvanmilliósra becsült, a jobb akusztikát szolgáló átépítésből, hiszen nem tartott igényt a város az aulánkra. Még tavasszal kellett volna döntésre vinni a dolgot, hogy a nyáron elkészülhessünk a munkával, a tanítási időszakban azonban nem tudunk ezzel foglalkozni; ez a hajó elment. Mivel 2010 végére valószínűleg készen lesz a koncertterem, számunkra okafogyottá is válik a beruházás. A felújítás azonban elkerülhetetlen, hiszen beázik az aula, rendbetétele tehát egyre sürgetőbb feladat. Reménykedünk, hogy a többi fejlesztéshez hasonlóan ez a felújítás is hamarosan zöld utat kap majd az egyetemi gazdasági vezetéstől, meglévő forrásainkat ugyanis szívesebben fordítjuk a képzés javítására, új szakok indítására, mint olyan beruházásokra, melyek nemcsak a szűkebb kari érdekeket szolgálják.

Korb Zoltán - Fotó: EQM