"Nehéz idők várnak a hallgatókra"

2010. november 07. vasárnap 18:59

Hamar az utcán találhatják magukat a gyengén teljesítő hallgatók, ha az országgyűlés elfogadja a felsőoktatási törvény tervezett módosítását. Az új szabályozás szerint a jövőben a szociális juttatások folyósítását az iskolai teljesítményhez kötnék, illetve a mostani kilenc helyett csak négy alkalom lesz arra, hogy sikeres vizsgát tegyen a hallgató egy adott tárgyból. A szigorítások ellen máris megindult a szervezkedés, egyes hírek országos demonstrációt is emlegetnek. A pécsi EHÖK (Egyetemi Hallgatói Önkormányzat) csatlakozott a tiltakozókhoz.

Az új felsőoktatási törvény átfogó változásokat eredményezne, többek közt megváltozna az egyetemmé nyilvánítás szabálya is - a hallgatók többségét ez a passzus hidegen hagyja. A kedélyeket leginkább a tervezet azon része borzolja, amely szerint a jövőben az eddigi kilenc helyett csak négyszer lehet ugyanabból a tárgyból vizsgázni.

A Pécsi Tudományegyetemen főleg a jogi, orvosi, mérnöki és közgazdaságtudományi karokon jutnak el a hallgatók az ún. 3/3-as szintre, amely az utolsó esélyt jelenti a vizsga sikeres teljesítésére (egy tárgyat háromszor lehet felvenni és minden félévben három lehetőség van a sikeres vizsgára, utána a hallgatót kirúgják).

- A tervezett módosítások jelentős részét a PTE EHÖK nem tudja támogatni. Mi a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) álláspontjával értünk egyet - mondta Bálint Dávid, a PTE EHÖK sajtóreferense.

A HÖOK kiadványa szerint, a törvénytervezet tartalma sok esetben eltér attól, melyet a törvény előkészítésére létrehozott bizottság javasolt. Az egyetemistákat képviselő szervezet a vizsgázási lehetőségek csökkentésével nem ért egyet, mondván „a sebtében összeállított bolognai képzési struktúra egyik negatív hozadéka, hogy a hallgató sokszor választásra kényszerül: időben végez, vagy jó eredménnyel végez".

A HÖOK azt is nehezményezi, hogy a mostani 25-33 százalék helyett csak a tagok egytizedét delegálhatnák a diákok, az eddigi vétójog helyett pedig csak véleményezési jogot kapnának a tanulmányi- és vizsgaszabályzat, illetve a térítési és juttatási szabályzat kérdésében.

A diákok a tervezet napvilágra kerülése után azonnal szervezkedni kezdtek, már egy a 2007-es tandíjellenes tüntetéshez hasonló országos megmozdulást is kilátásba helyeztek.

Palotás Péter - Fotó: PTE