"Néhol elkelne a szóbeli felvételi"

2010. augusztus 16. hétfő 18:48

Hoffmann Rózsa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára nemrég úgy fogalmazott, hogy – igény esetén és ahol szükséges – a felsőfokú tanintézmények visszakaphatják a szóbeli felvételiztetés lehetőségét, amit egységes rendszerben vezetnének be. Ez azt jelentené, hogy azokon a karokon, amelyeken élnének ezzel az alternatívával, egységes előírások szerint folyna az eljárás.

A napokban tartották a rektori konferencia bemutatkozó ülését az új oktatási államtitkár előtt. A tanácskozáson szóba került a szóbeli felvételi újbóli bevezetésének gondolata, amellyel egyetért a találkozón részt vevő Prof. Dr. Bódis József (képünkön), a Pécsi Tudományegyetem rektora is.

A professzor elárulta, hogy ez a rektori értekezlet tulajdonképpen bemutatkozó látogatás, kapcsolatfelvételi aktus volt az államtitkárnál, az oktatás jelenleg ugyanis „csak” ezen a szinten képviselteti magát a kormányzatban. Ahogy az intézményvezető fogalmazott, "elég komoly általánosságokról" is szó esett, egyebek mellett arról, hogy bizonyos – főleg humán – szakterületeken lehetővé válhat a szóbeli felvételiztetés újbóli és részleges bevezetése, „hiszen nyilvánvaló, hogy az érettségi eredmények továbbra is fontosak maradnak”.

Arról, hogy a gyakorlatban ez hogyan valósulna meg, még nem történtek konkrét intézkedések, a professzor szerint várhatóan az ősz folyamán várhatók csak lépések ez ügyben. Mindenesetre az universitas vezetője szerint sem volt jó gyakorlat a szóbeli felvételi mellőzése.

Ahogy az orvos-rektor fogalmazott, egészségügyi vonalon is érezhető volt a csak pontok alapján történő felvételiztetés, amelynek "számos negatív jelét tapasztalhattuk meg. Én örülök annak, hogy az új vezetés nyitott erre az alternatív találkozóra, hiszen ez tulajdonképpen az lenne a tanárok és a leendő hallgatók között”.

Végezetül a professzor hozzátette, hogy mindez "természetesen a felvételizők számára sem lenne közömbös, hiszen nem mindegy, milyen módon kellene felkészülniük egy adott kar adott szakjának vizsgakövetelményeire".

Mint ismert, a 2005-ben bevezetett kétszintű érettségi bevezetésével szűnt meg a felsőoktatási intézmények szóbeli felvételi eljárása, amelyet teljes egészében az érettségi vizsga eredménye váltott fel.

H. L. B. – Fotó: Dittrich Éva