Nemzetközi gyermekelhízás-kutatásban vett részt a PTE

2012. július 27. péntek 11:01

A hét európai országot érintő ENERGY felmérés aktuálisan publikált eredményei azt mutatják, hogy a bevándorló családok gyermekei nagyobb eséllyel lesznek túlsúlyosak és elhízottak. Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikája mért fel a tárgykörben több mint ezer gyermeket Tolna, Zala, és Baranya megyében.

Miközben a gyermekkori elhízás gyakorisága növekszik Európában, kutatók szerint általában magasabb az elhízás előfordulása azoknál a gyermekeknél, akiknek nem az adott ország nyelve az anyanyelvük, vagy a szüleik más országban születtek. Ez a tendencia a déli országokban (Görögország, Spanyolország) nem érvényesül. A magyar populáció tekintetében a bevándorlók zömét a környező országok magyarlakta területeiről érkezők adták.

- Több lehetséges okot is találtunk a helyi és bevándorló családok közötti különbségekre - mondta a projekt vezetője, Johannes Brug, az amszterdami orvosi egyetem professzora. - Az üdítők fogyasztása inkább a bevándorló családok gyermekeire jellemző, valamint gyakrabban hagyják ki a rendszeres étkezést, például reggelit. Ezek a gyermekek többet néznek televíziót, és kevesebbet is mozognak. Azonban gyakrabban mennek gyalog vagy biciklivel iskolába.

- A kulturális és életmódbeli különbség értelmezésénél figyelembe kell vennünk a családok erőforrásait is, úgymint a készségeket, az iskolai végzettséget, valamint az anyagi hátteret, és a támogatásokhoz illetve az egészséges életmódhoz szükséges információkhoz való hozzáférésüket - mondta Brug professzor. - Az alacsonyabb iskolai végzettség mindenhol nagyobb rizikót jelent az elhízásra, és ezeknél a családoknál ez is hozzájáruló tényezőként szerepel.

Brug professzor hozzátette: figyelembe kell venni, hogy a különbség a helyi és a bevándorló családok között kisebb, mint amekkora az észak- és dél-európai családok esetében. A bevándorlási státusznál hangsúlyosabbak a nemzeti hatások.

A felmérésbe több mint 7000 családot vontak be Belgium, Görögország, Magyarország, Hollandia, Norvégia, Szlovénia és Spanyolország területéről. Magyarországon a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikája mért fel több mint ezer gyermeket Tolna, Zala, és Baranya megyében. A kutatást, mely előzetes felmérést is tartalmazott, az Európai Közösség 2,9 millió Euróval támogatta. A későbbiekben a 10-12 éves gyermekek ülő életmódjának csökkentésére irányuló megelőző program is kidolgozásra kerül.

Forrás: PTE