Nyomul az állam: átalakított gazdasági tanács folytatja a munkát a pécsi egyetemen is

2012. szeptember 24. hétfő 15:13

Nyomul az állam: átalakított gazdasági tanács folytatja a munkát a pécsi egyetemen is

Kilenctagú gazdasági tanács létrehozását írja elő az egyetemek számára az a szeptember elsején életbe lépett kormányrendelet, amely alapján jelentős felügyeleti kontroll alá kerülhetnek a felsőoktatási intézmények. A testület négy tagját az egyetem vezetősége, további négy tagját szaktárcák delegálják, míg egy tag - aki a szenátus jóvoltából kerül a grémiumba - külsős, nem az egyetem alkalmazásában álló jogi vagy gazdasági szakember.

Augusztus végén jelent meg az a kormányrendelet, amely felsőoktatási gazdasági tanácsok létrehozását írja elő az egyetemek és főiskolák számára. Pécsett - egy korábbi törvény értelmében - már működött egy ilyen elnevezésű testület, ám az új rendelet életbe lépésével az új delegáltaknak köszönhetően az államnak nagyobb rálátása lesz az intézmény költségvetésére és gazdálkodására.

A testület jelenlegi tagjai

2011. május elseje óta a tanács a következő összetételben működik:
Hivatalból tagok: Dr. Bódis József rektor, Krutki Józsefné gazdasági főigazgató
Szenátus által delegált tagok: Dr. Zeller Gyula rektorhelyettes, dr. Fülöp Péter ifjúsági titkár, dr. Kiss Endre külső tag (Szigetvári Takarékszövetkezet, elnök)
Minisztériumok által delegált tagok: Ódor Zsolt, dr. Rappai Gábor, dr. Hajdu Koppány, Balog Ádám.

A testület a rendelet szerint "közreműködik a szenátus döntéseinek előkészítésében, így véleményezi a felsőoktatási intézmény intézményfejlesztési tervét, a minőség és teljesítmény alapján differenciáló jövedelemelosztás elveit, a felsőoktatási intézmény költségvetését, éves, illetve éven túli kötelezettségvállalási tervét és végrehajtásának ütemtervét, továbbá a vagyongazdálkodási tervét, a fejlesztés indítását, gazdálkodó szervezet alapítását, gazdálkodó szervezetben részesedés szerzését, gazdálkodó szervezettel történő együttműködést, valamint a felsőoktatási intézmény szervezete, szervezeti egysége létesítését, átalakítását, megszüntetését".

Dr. Zeller Gyula (képünkön), a PTE gazdasági, stratégiai és kommunikációs ügyekért felelős általános rektorhelyettese, a jelenleg még a régi szisztéma szerint tevékenykedő testület vezetője szerint azonban az új szabályozás gyakorlati bevezetése még várat magára.

- A rendelet ugyan szeptember elsején hatályba lépett, de tényleges végrehajtása húzódni fog, miután a minisztériumból olyan információkat kaptunk, hogy egyelőre a régi rendszer szerint kell működtetni a gazdasági tanácsot. Így majd csak fokozatosan állunk át az új szerkezetre a minisztérium útmutatásai alapján.

A rektorhelyettes szerint az állam a mostani rendelet hatására némiképp erősebb beleszólást és kontrollt gyakorolhat majd az universitas gazdálkodása felett, hiszen az új szerkezetű testületben az eddigiektől eltérően kisebb súlya lesz az egyetem által delegált tagoknak.

- Emellett olyan minisztériumoknak is nagyobb rálátásuk lesz a PTE gazdálkodására, amelyeknek eddig nem volt. Azt még nem tudni, hogy kiket delegálnak a tárcák részéről, gondolom, ezért is húzódik az új testület felállítása. Az mindenesetre biztos, hogy a tanács tényleges munkája nagyban meghatározza majd, hogy mennyire szűkül az universitas mozgástere és autonómiája, hiszen a költségvetési pénzek felhasználására nyilván jobban oda akar figyelni az állam.

H. L. B.