Országosan egyedülálló képzést indított a pécsi orvostudományi kar

2013. augusztus 30. péntek 16:34

Országosan egyedülálló képzést indított a pécsi orvostudományi kar

Idén alakult meg egy korábbi tanszék jogutódjaként a Műveleti Medicina Önálló Tanszék a Pécsi Tudományegyetem orvostudományi karán. A szervezeti egységben öt munkacsoportot állítottak fel. Prof. Dr. Miseta Attila, a fakultás dékánja szerint az országban egyedülálló a nemrég létrejött Honvéd-, Katasztrófa- és Rendvédelmi Orvostani Tanszéki Csoport, miután ott a rendvédelmi dolgozók egészségügyi képzése folyik.

A PTE szenátusának döntése nyomán idén megalakult az orvosi karon a Műveleti Medicina Tanszék, amelynek vezetője átmenetileg Dr. Bogár Lajos egyetemi tanár lett. Az öt munkacsoport tagjainak fő feladata a honvédségi, katasztrófavédelmi és rendőrségi dolgozók egészségügyi képzése. Az országban hasonló kezdeményezésre még nem volt példa.


Prof. Dr. Miseta Attila, az orvosi kar dékánja a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, kezdeményezésük lényege, hogy a rend- és honvédelmi szervek részére egészségüggyel összefüggő elméleti és gyakorlati tudást adjanak.

- A tanszék vezetője Bogár Lajos professzor, az operatív helyettese Rendeki Szilárd, aki hosszú évekig volt katona. Noha egyelőre csak kísérleti stádiumban vagyunk, a kurzusok nemsokára elindulnak.

A dékán hozzátette, igyekeznek megfelelő kapcsolatot kiépíteni a rendőrséggel és a hadsereggel, a NATO közép-európai egészségügyi főparancsnokságával pedig már nagyon jó együttműködést alakítottak ki. Kérdésünkre elárulta, hogy bár az egyetemista hallgatók részére nem kötelezőek a kurzusok, számukra is vannak és lesznek fakultatív előadások és tananyagok.

- Miután a tanszéken kultúrtörténeti előadások is hallhatók, azaz a tananyag jellege is olyan, ráadásul nagyon jó előadóink vannak, úgy gondolom, hogy sokan fogják választani - mondta a professzor.

Ez utóbbi megjegyzése a tanszéken működő munkacsoportok közül a Kultúrmedicina szervezeti egységre vonatkozik. A kultúrorvostant manapság a szélsőséges helyzetekben adandó sürgősségi intenzív terápia elméleti háttereként értelmezik, azaz katasztrófák, terroresemények, hadi cselekmények mögött rejlő kulturális összefüggések tanaként.

A Honvédorvostani Tanszéki Csoportot alkotó orvosok honvédségi, katonai gyakorlattal rendelkező szakemberek.

 

H. L. B.