Öt kardiológia helyett egy központ

2010. október 27. szerda 18:59

Öt kardiológia helyett egy központ
Az elképzelések szerint hamarosan jelentős mértékben átalakul a klinikum belső struktúrája, melynek köszönhetően hatékonyabban működhet az intézmény. Az átszervezések és összevonások miatt azonban nem biztos még, hogy munkatársaktól is megválik-e a PTE, ez ugyanis nagyban függ a az egészségügyi rendszer átalakításától és finanszírozásától. Jó hír, hogy az átalakuló egészségügyi rendszerben az egyetemi klinikák nagyobb szerepet kapnak, így a PTE klinikai központjára is fontos feladatok hárulnak.

A közelmúltban TIOP-pályázatokat nyert el a Pécsi Tudományegyetem, amely a 400 ágyas klinika teljeskörű felújításáról és egy új sürgősségi osztály kialakításáról szól. Ennek a szakmai tervében szerepelt az egyetemen belüli párhuzamosságok megszüntetése. Szükség is van minderre, hiszen az intézményi struktúra miatt sok esetben tapasztalható ésszerűtlenség.

- Példaként említhető, hogy a pécsi egyetemen öt helyen működik kardiológia. Ez azt jelenti, hogy ennyi helyen kell szakembereknek, illetve megfelelő műszereknek lenniük. A célunk, hogy ezt az ésszerűtlenséget megszüntessük és egy új szívérrendszeri központot hozzunk létre, amelyben egy helyen lenne az összes belgyógyászati és sebészeti szakma, melyek a szív- és érbetegségekkel foglalkoznak. Az erőforrásokat egységbe vonjuk, így hatékonyabb lesz a kihasználtságuk. Ez a terv egyébként egybecseng a minisztérium elképzeléseivel is - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Dr. Kollár Lajos, a PTE Klinikai Központjának főigazgatója.

Az ígéretek szerint az átszervezés nem jár majd a várakozási idő növekedésével, és amennyiben az állami finanszírozás is növekszik, nem lesznek elbocsátások.

- Már körvonalazódik az az egészségügyi rendszer, amely alapján a jövőben hét országos központ fog üzemelni. Örömteli, hogy a négy orvosképző egyetem (így a PTE is) szerepel a listán, így az intézményre nagyobb feladat hárul majd. A megnövekedett feladatok ellátásához magasabb összegű állami támogatás is jár - vázolta fel a jövőt Dr. Kollár Lajos.

Mivel a kormány még nem dolgozta ki az új egészségügyi rendszer minden elemét, pontosan nem lehet megmondani, hogy az erősen eladósodott pécsi egyetem mennyi pénzt tud majd megtakarítani, annyi azonban biztos, hogy az átalakítások révén lényegesen olcsóbb lesz az üzemeltetés.

Képünkön Dr. Kollár Lajos látható.

Palotás Péter - Fotó: Kováts Judit