Pécsett kilenc szakorvos-jelölt vesz csak részt a rezidens programban
2011. szeptember 09. péntek 08:07

A kezdő orvosok itthontartása céljából két programot is útjára indítottak a nyáron. A Pécsi Tudományegyetemen (PTE) mindössze kilenc szakorvos-jelölt gondolta úgy, hogy havi százezer pluszfizetésért hajlandó öt évig Magyarországon dolgozni. Prof. Dr. Miseta Attila (képünkön), az orvosi kar dékánja szerint azért, mert későn hozták létre az ösztöndíjat, a felkínált pénz pedig kevés. A szakképzésért felelős Dr. Ertl Tibor ugyanakkor úgy véli, akár a későbbi külföldi munkavállalást is segítheti a pályázat.
Egy korábbi adat alapján országosan 141-en jelentkeztek a két ösztöndíj összesen 620 helyére. Tolongás a pécsi egyetemen sem volt a havi nettó százezer forintos támogatásért, melynek fejében a rezidensnek vállalnia kell, hogy a szakvizsga megszerzése után legalább öt évig Magyarországon dolgozik és hálapénzt sem fogad el.
Dr. Ertl Tibor, a PTE ÁOK Szak- és Továbbképző Igazgatóság vezetőjétől megtudtuk: az intézményből összesen kilenc rezidens kért igazolást a szerződés megkötéséhez. A szakorvosjelöltek számára kiírt Markusovszky Lajos ösztöndíjat heten, a szakgyógyszerész-jelölteknek szóló, Than Károlyról elnevezett pályázatot pedig ketten nyerték el.
A professzor szerint a vártnál kisebb érdeklődés legfőbb oka, hogy sokan hibásan értelmezik a feltételeket. Leszögezte: szó sincs röghöz kötésről, sőt, egy esetleges későbbi külföldi munkavállalást is elősegítheti a szignó, hiszen a résztvevők már szakorvosi végzettséggel és gyakorlattal vállalhatnak munkát más országokban.
- Amíg pedig itthon dolgoznak, a 130-190 ezer forintos bruttó fizetés havi százezerrel egészül ki, amely a mai viszonyokban már egy adjunktusi-docensi bérnek számít - tette hozzá.
Azt már mi jegyezzük meg, hogy a külföldön megkereshető összeg még ennek a fizetésnek is a négy-ötszöröse.
Az ösztöndíjakkal kapcsolatban Miseta Attila professzort, az orvosi kar dékánját is felkerestük.
- Nem volt nagy siker, kevesen jelentkeztek - kezdte az értékelést. - Ennek okát legjobban úgy jellemezhetném: túl későn, túl keveset. Talán, ha korábban hirdetik meg, sikeresebb lett volna, de az adott körülmények közt már nem elegendő a felkínált százezer forint.
A professzor úgy véli, nem lehet tudni, mi lesz öt év múlva, a rezidensek többsége pedig borulátó.
- Személy szerint bízom abban, hogy a dolgok jobbra fordulnak, és ezért mindent meg is teszek, de látni kell: a jól képzett magyarországi diplomások külföldön széles piacra találtak.
Mint fogalmazott, „hamarosan ott tartunk, hogy itthon tele leszünk használhatatlan tudással rendelkező szakemberrel".
- Sajnos, az állapot már előrelahadott stádiumban van - adott diagnózist.
Képünkön Dr. Miseta Attila látható.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Harmincöt határsértőt tartóztattak...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Újratöltve a mindennapi élet -...