PTE: 55 milliárd jut idén - Csökkent az universitas adósságállománya
2013. március 27. szerda 16:50

A Pécsi Tudományegyetem szenátusa csütörtökön tárgyalja az intézmény idei évre vonatkozó költségvetését. Dr. Zeller Gyula gazdasági ügyekért felelős rektorhelyettes szerint a PTE jó úton jár a meglévő adósságállomány mérséklését tekintve, bár a gazdasági autonómia csökkentése nem ad okot a bizakodásra. A közgazdász szerint lesznek elbocsátások az universitason, annak mértékéről azonban egyelőre nem sokat tudni.
A PTE szenátusa ugyan még nem fogadta el végleges formájában az intézmény idei költségvetését, de Zeller Gyula kérdésünkre elmondta, hogy 55 milliárd forintos főösszeggel kalkulálnak a mostani esztendőben. (Összehasonlításul: ez közel 16 milliárddal több, mint Pécs város idei költségvetése - a szerk.)
- A pályázati pénzek tekintetében több forrásunk lesz, mint tavaly. Ha szűkebben, csak az oktatási - azaz a tíz karunkat érintő - költségvetést nézzük, akkor tudni kell, hogy azon a területen teljesen átstrukturálódott az állami támogatás. Normatív alapon kevesebb pénzhez jutunk, viszont különböző céltámogatások nyílnak meg. A reorganizációs terv vagy a leépítések fejében feltehetően pluszforrásokhoz juthatnak az egyetemek. Összességében így mintegy ötszázmillió forinttal lesz kisebb az oktatási terület költségvetése a tavalyinál.
Zeller szerint az állami finanszírozás megváltozása nagy mértékben kihat majd a PTE gazdálkodási mozgásterére is.
- Tavalyig háromféle normatívát kaptunk: adva volt az oktatási, a tudományos és a fenntartási norma. Mostantól csak az oktatási normatíva marad meg, ami azonban jóval kevesebb a tavalyi összegnél. A többi támogatás céltámogatásként érkezik. A kutatóegyetemi státusz elnyeréséért hatszázmillió forintot kaptunk, amit felosztottunk a karok között. A reorganizációs alapból pedig ígérvényünk van 1,5 milliárd forintra.
A rektorhelyettes szerint mindezek ellenére elbocsátások bizonyosan lesznek az intézményben, bár ennek mértékéről még nincsenek pontos adatok.
- A karok különböző elképzeléseket fogalmaznak meg ezzel kapcsolatban, eltérő bértakarékossági megoldásokkal kívánnak élni. Szóba került intézetek és tanszékek összevonása, állásokat alakítanának át félállássá, és sok nyugdíjazási eljárás is folyamatban van. Pontos számot még nem tudok mondani az elbocsátásokat illetően, de úgy tűnik, hogy ez összességében száz státuszt fog érinteni. De ne legyen félreértés: ez nem mind elbocsátást jelent, hanem ötvenen várhatóan nyugdíjba mennek, megszüntetjük az üres státuszokat, és működik a természetes fluktuáció is (akik eleve elhagyják az egyetemet). Az elképzeléseink szerint minimálisra szűkítjük azoknak a számát, akiket el kell bocsátanunk.
Az egyik legfontosabb területen, az adósságkonszolidációt illetően jó hírekkel szolgált az egyetemi vezető.
- 2012 ebben a tekintetben viszonylag sikeres év volt, hiszen addig az elsősorban a klinikum által keletkező eladósodási folyamatot sikerült megállítani. Így valamelyest csökkent a külső szállítói állományunk is. A klinikai központ sokáig évi kétmilliárd forintos hiányt termelt, ez most 1,5 milliárd forintnál feltehetően nem lesz több. Hosszú éveken át tartó emelkedő tendenciát sikerült megfordítanunk. Úgy vélem azonban, hogy ezzel nagyjából el is értünk kapacitásaink és lehetőségeink határára. A teljes adósságállomány (az átütemezett és a még le nem járt számlákat is figyelembe véve) összességében hatmilliárd forint.
A pécsi universitason folyó oktatási és kutatási tevékenység színvonalának biztosításához növelni kell az intézmény saját bevételeit is.
- Több lehetőségünk van. Egyrészt emelni kell a külföldi hallgatóink létszámát. Arra ösztönözzük a karokat, hogy indítsanak idegen nyelvű képzéseket. E tekintetben kiemelkedően jól teljesít az orvostudományi kar, ahol a kétezer külhoni hallgató jelentős, négymilliárd forintos bevételt hoz. Ezt mintaértékűnek tartjuk a többi kar számára is, s néhányuk (a természet- és a bölcsészettudományi, a műszaki és a közgazdasági kar, bár ez utóbbin már folyik angol nyelvű képzés) ki is dolgozott ilyen irányú programot. Hallgatókat Dél-Európától Afrikán át Ázsiáig szeretnénk Pécsre csábítani - fogalmazott a rektorhelyettes, aki szerint egy másik bevételi forrás lehet az is, ha a kutatási eredmények is bevételt generáló termékké válnának, hatékonyabbá téve a működést.
Az egyetemi autonómiát csökkentő kancellária-rendszerrel kapcsolatosan nincs új fejlemény, hacsak az nem, hogy már az alaptörvénybe iktatták, hogy az intézmények gazdasági felügyeletét ezentúl a kormány gyakorolja. A kancellária-rendszer bevezetésének időpontjáról még nincsenek pontos információk.
Egy jelenleg nem hivatalos elképzelés szerint ugyanakkor köztes rendszert vezetnének be, amelyben egy négytagú testület irányítaná az egyetemet a rektor és a gazdasági főigazgató részvételével - ráadásul megmaradna a kincstári főfelügyelők rendszere is.
H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Felföldi László: húsvétkor történt...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...