PTE: az utolsó összecsapás

2010. március 18. csütörtök 20:12

PTE: az utolsó összecsapás
Nyilvános vita keretében küzdött meg egymással csütörtökön a Pécsi Tudományegyetem két rektorjelöltje, Gábriel Róbert jelenlegi rektor és Bódis József. Március 25-én azonban már élesben megy a harc az egyetem első számú vezetői címéért. Akkor szavaznak ugyanis az arra jogosultak, kit látnának szívesen a nyártól Magyarország legrégebbi egyetemének vezetői székében.

A mindenki számára nyitott eseményen visszafogottan, a lehetséges konfliktushelyzeteket láthatóan kerülve, a szimpátia és a hitelesség elnyeréséért folyt a küzdelem a rektorjelöltek részéről. A jelenlegi rektor eleve jelezte, hogy nem célja kemény vitát folytatni általa tisztelt ellenfelével - aki maga is eképpen viselkedett. 

A dialógusban részt vevő felek számára negyed-negyed óra állt rendelkezésre tervezetük bemutatására, majd a jelenlévők kérdéseinek megválaszolása következett.

Elsőként Bódis József ismertette programját, melynek legfontosabb pilléreként - jelezve ezzel nyilván, hogy szerinte a PTE nem a legjobb állapotban van - a gazdasági konszolidációt emelte ki. Nem titkolta, hogy a klinikák finanszírozási problémáiból fakad jórészt az a felhalmozott egyetemi adósságállomány, melynek csökkentését tartja a legfőbb feladatnak. A fizetős betegek számának növelése egy lehetséges részmegoldás lehet erre - mondta.

Gábriel Róbert beszédében a gazdálkodással kapcsolatos kritikára akként reagált, hogy bár pénzügyi problémák sajnos valóban vannak, azonban "a korábbi évtizedben folyamatosan növekvő adósságot az elmúlt időszakban 1 milliárd forinttal sikerült csökkenteni". A klinikumról, mint mondta, hasonlóképpen vélekedik, mint kihívója, s azt mondta, a gyors tartozáscsökkentésnek szerinte sincs értelme. Bódis professzor azon gondolatára is egyetértőleg reagált, hogy a kormányváltást követően érdemes csak új utakat kijelölni a klinikum számára.

Bódis professzor, mint kifejtette, kiemelt feladatának tekinti az orvosi szféra és a többi kar közötti teljesítményromboló feszültség csökkentését, melyet rektori hivatali szinten is javítani kell. Gábriel professzor ezzel ellentétben nem tart számon efféle konfliktusokat, hiszen - indokolt - a klinikum negatív költségvetését a napokban például ellenszavazat nélkül elfogadták. (E látens ellentmondás nem került kifejtésre, s a közönség részéről érkező mindössze négy kérdés sem ébresztett kemény vitát.)

A zárszóban Gábriel Róbert hangsúlyozta, a válságperiódusban is sikerült megteremteni az egyetemi stabilizációt, távlati célként pedig egy európai szinten is versenyképes intézmény kialakítását jelölte meg. Bódis József ellenben "egy demokratikus elvek alapján dolgozó vezetést" lát szükségesnek, s egy olyan intézményt, "ahol nincs helye a mesterséges feszültségkeltésnek, ahol a siker nem privilegizált, s akár a hallgatóké is lehet".

A rektorválasztásra jövő csütörtökön kerül sor.





Takács Tímea - Montázs: Dittrich Éva - Kováts Judit