PTE: csökkenhet a hallgatói létszám

2010. december 07. kedd 18:56

PTE: csökkenhet a hallgatói létszám
Július elsejével új egyetemi vezetés állt munkába: Bódis József mellett rektorhelyettesek látják el az universitas külügyi, kommunikációs, gazdasági, tudományos és stratégiai feladatait. A többi nagy egyetemmel ellentétben Pécsett hárman látják el - nagyobb terhelés mellett - a helyettesi munkát.

Az általános rektorhelyettesi poszt rotáció alapján, vagy határozott idejű kinevezés révén tölthető be. Jelenleg Komlósi László professzor, a nyelvtudományok doktora Bódis József "első számú jobbkeze", aki a vezető távollétében gyakorolja a rektori jogköröket.

Az oktatásért és a külügyért is felelős professzor szerint egy tízéves folyamat zárult le Európában. A Bologna-rendszer felülvizsgálatra szorul, s a kormány is újragondolja az elmúlt években felhalmozott tapasztalatokat:

- Most az az egyik legfőbb feladat, hogy milyen új finanszírozási elvek, felvételi és akkreditációs struktúra, valamint milyen új minőségbiztosítási rendszer lép életbe, vagy váltja fel - adott esetben módosítva - az eddigi gyakorlatot - összegezte a lényeget a professzor.

További feladatának nevezte, hogy a hagyományos értékek megtartása mellett egy dinamikusan fejlődő, minőségi felsőoktatást kínáló egyetem jöjjön létre, amely nem populista módon kínál a hallgatóknak magas szintű oktatásra és kutatómunkára való felkészítést.

Kovács L. Gábor intézetigazgató egyetemi tanár, akadémikus, tudományos és innovációs rektorhelyettes (képünkön) szerint az egyik legfontosabb feladata a tudományos kutatással kapcsolatos ügyek koordinálása. Mint mondta, nyugaton már több évtizede felismerték, hogy a kutatás nem mindig csak alapkutatás-jellegű, hanem sokszor az ipar, a társadalom, a gazdaság gyakorlati kérdéseire is választ keresnek - az ezekkel kapcsolatos kutatásokat jelentik az innovációs projektek.

- Ez az a terület, ahol nálunk is elindult egyfajta pezsgés, ennek szervezetté tételét, a belső csatornák kiépítését, a szabadalmi jogokkal és az egyetem jogainak védelmével kapcsolatos koncepciót most alakítjuk ki - hangsúlyozta a szakember. A rektorhelyettes felel a habilitációs rendszer koordinációjáért, ellátja ennek a területnek a szakmai felügyeletét, keretrendszerének kialakítását.

A kutatóegyetemi cím megszerzése is a prioritások között szerepel:

- Összegezni kell a tapasztalatokat, nyilvánvalóvá kell tenni, hogy miért nem nyertük el a címet. Ennek kapcsán már neki is álltunk kidolgozni az egyetem kutatásfejlesztési és innovációs stratégiáját - folytatta a professzor, kiemelve, hogy a különböző pályázatokon való részvétel rengeteg pénzt emészt fel (hiszen legtöbbjük előzetes finanszírozást igényel és így növeli az egyetem adósságát), tehát „tudnunk kell, hogy mire költünk, és visszajön-e a befektetett érték" - zárta mondandóját az intézetigazgató.

Zeller Gyula a gazdasági és stratégiai ügyekért felelős rektorhelyettes. Mint megtudtuk, az eddig viszonylagos önállóságot élvező gazdasági főigazgatóság felügyeletét és irányítását látja el - noha a pozíció korábban már létezett, s csak az utóbbi években szűnt meg.

- Az egyetem rendelkezik intézményfejlesztési koncepcióval, de gyorsan változnak a felsőoktatás szabályozását érintő folyamatok, így azokhoz alkalmazkodnunk kell - közölte a szakember. - Komoly kihívás a demográfiai okokból vélhetően bekövetkező hallgatói létszámcsökkenés, mélyíteni kell az elkezdett integrációt, azaz vannak olyan alapvető stratégiai célok, amelyeket a rektor úr hangsúlyozottan szeretne az érdeklődés középpontjába állítani - fogalmazott Zeller Gyula.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva