PTE: nincs döntés a leépítésekről

2011. március 16. szerda 18:57

PTE: nincs döntés a leépítésekről
Mintegy harmincezer hallgatójával és több mint hatezer munkatársával a Pécsi Tudományegyetem a régió legnagyobb foglalkoztatója, így nem meglepő, hogy nagyobb költségvetési kerettel rendelkezik, mint például a baranyai megyeszékhely. A felsőoktatási intézmény idén ötvenötmilliárd forintból gazdálkodhat, ám így sem lesz egyszerű feladat az előirányzott 2,5 milliárdos lyuk betömése.

A válság az egyetemet sem kímélte, ráadásként pedig ebben az évben a kormány másfél milliárd forintot zárolt az intézmény rovására, így az még nehezebb helyzetbe került.

Dr. Zeller Gyula (képünkön), a PTE gazdasági és stratégiai rektorhelyettese a Pécsi Újságnak azt mondta, hogy a teljes költségvetésből mintegy 24 milliárd forintot a Klinikai Központ működtetésére fordítanak, emellett pedig az új (fenntartási) költségek is jelentősen megterhelik a campus büdzséjét:

- Idén jó néhány új kiadási tétel jelent meg az intézményben: a Tudásközpont üzemeltetésének ránk eső része mellett a művészeti kar és a bölcsészkar Zsolnay-negyedbe költözése is jelentős összeget igényel. Emellett elő kell teremtenünk az önrészt a 400 ágyas klinika pályázatához, amely önmagában is több mint négyszázmillió forint - közölte a professzor. Hozzátette, hogy a kiadások növekedése mellett a bevételek oldalán sajnos hiányozni fog a másfél milliárdos zárolt tétel is, tehát összességében majdnem 2,5 milliárdnyi lyuknak kell megtalálniuk a finanszírozási hátterét.

A takarékoskodás jegyében az egyetem megpróbálja leállítani a halaszthatónak ítélt beruházási folyamatokat, s csak az elengedhetetlenül szükséges munkálatokat hajtják végre. A dologi költségeket illetően már az elmúlt időszakban érezhető volt a takarékosság, de sokat nem lehet elvonni onnan sem, mert az már a működést veszélyeztetné - folytatta a rektorhelyettes.

Zeller szerint nem elképzelhetetlen, hogy a bérek és juttatások területén is lépniük kell, „de amennyire csak lehet, maximálisan szeretnénk védeni a dolgozókat - mind a bérüket, mind a munkahelyüket illetően, azonban nem zárható ki a leépítés sem. Ez még viszont nem eldöntött tény, csupán az utolsó opció" - hangsúlyozta a rektorhelyettes.

- A klinikum milliárdos hiányának csökkentése kizárólag saját intézkedésekkel nem valósítható meg. A kialakult helyzetért az egész magyar egészségügy finanszírozási problémái okolhatók - fogalmazott. Az egyetem vezetése stabilizációs tervet dolgozott ki, amellyel végigjárjuk a különböző főhatóságokat, abban a reményben, hogy némi segítséggel - egyebek mellett a teljesítményvolumen-korlát növelésével - csökkenthető legyen az adósságállomány menedzselése miatt keletkezett finanszírozási többlet - zárta mondandóját dr. Zeller Gyula.

H. L. B.