PTE: rehabilitációs épületrészt avattak

2009. október 12. hétfő 17:25

A PTE Magyarországon egyedülálló módon tanuló és pihenőszobákkal ellátott rehabilitációs épületrészt hozott létre fogyatékkal élő polgárai számára, amelyet hétfőn avattak fel az egyetem Ifjúság úti campusán. Az átadáson az Oktatási és Kulturális Minisztérium, valamint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium munkatársai is jelen voltak.

Az egyetemen a 2008/2009-es tanévben több mint 200 fogyatékkal élő hallgató folytatta tanulmányait. Ez a létszám a legmagasabb a hazai felsőoktatási intézmények között, és az idei tanévben várhatóan még tovább növekszik.

Ez annak köszönhető, hogy a Pécsi Tudományegyetem társadalmi felelősségvállalásában komoly szerepet játszik a fogyatékkal élő emberek esélyegyenlőségének megvalósulására törekvés. Annak érdekében, hogy a sajátos képzési igényű hallgatók tanulási körülményeinek jobbítása és társadalmi integrációjuk megvalósuljon, a PTE speciális épületrészt hozott létre.

Az épületrész az integráció egyik eszköze lesz. A sérült hallgatók a kurzusokon gyakrabban tudnak megjelenni, ha rendelkezésükre állnak ezek a helyiségek, amelyekben az egyetem Támogató Szolgálatának munkatársaival közösen nyílik lehetőség a tanulásra, pihenésre és rehabilitációra.

Így nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a fogyatékkal élő fiatalok mind nagyobb számban tanulhassanak nappali képzési formában. Hisszük, hogy az egészséges és sérült fiatalok gyakori találkozása mindkét részről sok előítéletet és gátat fog feloldani.

Az új épületrészben internettel és térítésmentes nyomtatási és fénymásolási lehetőséggel ellátott számítógépterem segíti a hallgatók tanulását. Az órák között pihenésre a pihenő és rehabilitációs szoba nyújt lehetőséget. A szoba elsősegélynyújtó helyként is használható. Hamarosan kismamák számára is elérhetővé válik, akik pelenkázóként tudják majd igénybe venni. Akadálymentes mosdó és WC szolgálja a mozgásukban korlátozott hallgatók higiéniáját.

Az épületrész a PTE Támogató Szolgálatának is helyet ad. A Szolgálat 2005 óta működik egyetemünkön, a felsőoktatási intézmények között egyedülálló szolgáltatásokat nyújtva fogyatékkal élő polgáraink számára. (Tanulmányok segítése, órákra szállítás, ügyintézés, stb.) Az egyetem esélyegyenlőségi politikájának ezen lépése elősegíti a fogyatékkal élő emberek önálló életvitelének megvalósulását.

Forrás: PTE