Rezidenstörvény: a pécsiek is elhatárolódtak

2010. április 15. csütörtök 19:25

A Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ), valamint a budapesti, a debreceni és a pécsi orvoskarok hallgatói önkormányzata elhatárolódik attól a népszavazási kezdeményezéstől, amelyet a szegedi egyetemisták kezdeményeznek az Országos Választási Bizottságnál (OVB) a rezidenstörvény visszavonásáért.

Az MTI-nek szerdán eljuttatott közleményben - amelyet az MRSZ elnöke, valamint a három általános orvoskari HÖK-elnök jegyez - abszurdnak nevezték mind a szakorvosképzésről szóló úgynevezett rezidensrendelet visszavonására irányuló népszavazási kezdeményezést, mind pedig a hallgatói státus megváltoztatását.

Török Márk, a Szegedi Tudományegyetem hallgatói önkormányzatának (SZTE EHÖK) elnöke a kezdeményezésről tartott szerdai szegedi sajtótájékoztatón elmondta, várhatóan a jövő hét végén nyújtják be a rezidenstörvény visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezést az OVB-nek. Hozzátette: célszerűbb lenne azonban, ha még az aláírásgyűjtés elindulása előtt rendezni lehetne a fiatal orvosok helyzetét.

Az OVB-nek harminc nap áll rendelkezésére, hogy döntsön a népszavazási kezdeményezésről, ez elegendő idő arra, hogy a döntéshozók egyeztessenek a négy orvoskar és a hallgatói önkormányzatok vezetőivel mondta az SZTE EHÖK elnöke.

Mokán Péter, az SZTE Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke szerint a frissen végzett orvostanhallgatók ma "képzésnek titulált gályamunkát végeznek", amelyért munkabért kapnak, ennek egy részét azonban esetlegesen vissza kell fizetniük. Az ellentéteket úgy lehetne feloldani, ha a rezidenseket a törzsképzés idején hallgatónak tekintenék, hiszen ekkor kötelezően elméleti órákon is részt kell venniük.

Ez a megoldás lehetőséget biztosítana arra is, hogy az intézmények járandóságukat adómentesen, ösztöndíjként fizessék ki mondta.

Az MTI-hez szerdán eljuttatott közlemény aláírói a szegedi HÖK kijelentéseit megdöbbentőnek tartják. "Sem a népszavazás kezdeményezését, sem a betegellátást végző szakorvosjelöltek hallgatói státuszának bevezetését nem tartjuk elfogadhatónak. A cél ugyan lehet közös, de elérésére ezek az eszközök nem megfelelőek" - írják, hozzátéve, a rezidensképzés ügyében népszavazás kiírása nem életszerű.

Kitértek arra is, szerintük félő, hogy a "kampány hevében elindított kezdeményezés" a szakorvosképzés problémáit politikai célokra használja fel, amelytől a szervezetek határozottan elhatárolódnak, és a sajtó nyilvánosságán keresztül felszólítják a Szegedi Tudományegyetem EHÖK képviselőjét: tartózkodjon minden olyan megnyilvánulástól, amely egészségügyi kérdéseket érint.

Továbbá azt kérik az SZTE ÁOK HÖK képviselőit és rajtuk keresztül a kar hallgatóit, hogy az elmúlt négy évben tanúsított egységes fellépést a képviseletben tartsák szem előtt.

A kezdeményezéstől az MRSZ szegedi tagszervezete is elhatárolódik.

(mti)