Sokkal több külföldi diákot vehetne fel az Orvosi Kar, de ahhoz több oktatóra lenne szükség
2012. május 23. szerda 11:35

Korábban beszámoltunk annak a koncepciónak az elkészültéről, amely az idegen nyelvű felsőfokú egészségügyi képzés fejlesztési lehetőségeit taglalja. A dokumentum elkészítésében tevékenyen részt vett Prof. Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karának dékánja és vezető kollégái. A professzor szerint a külföldi hallgatók toborzását bővítő Campus Hungary program mellett - ami dicséretes módon a kevésbé preferált szakok felé orientálja a külhoni hallgatókat - olyan támogatásra lenne szükség, amely a valós érdeklődési irányokat erősítené.
Elsősorban ezeken a helyeken szükséges a már meglévő tárgyi és személyi kapacitások fejlesztése, mivel az orvoskar jelenleg csak egy hallgatót tud felvenni átlagosan hat jelentkezőből.
A pécsi orvostudományi karon pillanatnyilag mintegy ezerötszáz külföldi diák tanul. A hallgatói összlétszám 2003-hoz képes a két és félszeresére emelkedett, köszönhetően elsősorban a sokkal több külhoni diáknak, bár megközelítőleg két-háromszázzal több magyar hallgató is látogatja az előadásokat.
- Leszögezem, hogy a célunk továbbra is a magyar orvos, fogorvos és gyógyszerész utánpótlás képzése, minden más ennek alárendelt - jelentette ki a dékán. -Természetesen tovább lehetne emelni a külföldi diákok számát, ám azt tudni kell, hogy 2003 óta nemhogy növekedett volna az oktatói létszámunk, hanem valamelyest csökkent is. Az oktatók leterheltsége mellett jelentős kihívás az is, hogy a tanárok is nagy migrációs nyomás alatt dolgoznak - fogalmazott a professzor.
A kar idén érdemben nem tudja bővíteni tovább a külföldi hallgatói létszámot, ezért örülnének olyan pályázati lehetőségeknek, amelyek a már meglévő kapacitások bővítését tennék lehetővé akár a személyi, akár a tárgyi feltételek tekintetében. Bár a Nemzeti Erőforrás Minisztérium több tízmilliárdos pályázati kiírásokat tett közzé, azok jelentős hányada még nem materializálódott, hanem csak mint szándéknyilatkozat jelent meg.
A külföldi hallgatók Magyarországra toborzásában, úgy tűnik, jelentős szerepet játszhat a Campus Hungary program. A dékán szerint a szándék, bár dicséretes, a fejlesztéseket azonban inkább a meglévő valós igények irányába kellene terelni.
- A toborzás természetesen jó üzlet azoknak is, aki részt vesznek benne és azoknak is, akik megkapják a hallgatókat. Pécsett általuk a város összturisztikai forgalmát meghaladó bevételek keletkeznek a városi civil szférában. Ez is alapvető érdekünk! Érdemes volna azonban alapos vizsgálatnak alávetni azt, hogy mekkora külföldi kereslet van azokon a területeken, melyeken Magyarországon és konkrétan Pécsett nincsenek, vagy csak kis számban vannak külföldi hallgatók - vélekedett a professzor.
Szerinte a legfontosabb kérdések, hogy van-e megfelelő oktatói kapacitás és ami a legfontosabb, van-e egyáltalán külföldi kereslet?
- Kérdés, vajon hány száz diákot sikerült elhelyezni jelentős állami támogatással más szakokon? Mi magunk úgy tudjuk - hiszen több, a hallgatók toborzásában részt vevő céggel állunk kapcsolatban -, hogy eltekintve az orvos, fogorvos, kisebb mértében gyógyszerész és közgazdász képzésektől, különösebb érdeklődés nincsen más szakok iránt. Ezeken a területeken viszont, ahol az érdeklődés már ma is messze meghaladja a befogadható mértéket, egyszerűen nincs szükség ilyen jellegű erőfeszítésre - mondta a professzor, majd zárásként leszögezte: várják azokat a pályázati lehetőségeket, melyek valós igényeket elégítenének ki.
Képünkön Miseta Attila látható.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...