Sprehen zi Inglis? A végzősök negyede nem kap diplomát a PTE-n a hiányzó nyelvvizsgák miatt
2013. április 18. csütörtök 21:52

Alighanem állandó probléma a felsőoktatásban, hogy rengeteg hallgató azért nem kapja kézhez diplomáját, mert nem rendelkezik a szükséges nyelvvizsgákat igazoló dokumentumokkal. A probléma azonban nemcsak a most végző diákokat érinti, hiszen sokan tanulnak tovább a felnőttoktatás keretében, s zömük évekkel korábban szerzett olyan diplomát vagy képesítést, amelyhez nem volt kritérium egy külföldi nyelv beható ismerete. A Pécsi Tudományegyetemen ez a probléma leginkább a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kart érinti.
A felvételi eljárásról szóló kormányrendelet értelmében azoknak, akik mesterképzésre (azaz 4.-5. évfolyamra) jelentkeznek, legalább egy nyelvvizsgával kell rendelkezniük. Az előírás sok továbbtanulni szándékozót érint, hiszen - főleg a felnőttoktatásban - rengeteg idősebb, diplomáját még nyelvvizsga nélkül megszerző hallgató szeretne magasabb szintű képzettséget szerezni.
Dr. Nemeskéri Zsolt, a FEEK dékánja szerint elég későn, csak idén február közepén szereztek tudomást a vonatkozó kormányrendelet módosításáról. Így számos, a mesterképzésekre jelentkező hallgatójuk kényszerül arra, hogy mielőbb megszerezze a szükséges nyelvtudást.
- Nálunk sok idősebb hallgatót érint a módosítás, számukra is csak az a megoldás, ha minél hamarabb leteszik a szükséges vizsgákat - fogalmazott a dékán. Szerinte az elmúlt évek jelentkezéseihez képest biztosra vehető, hogy idén jóval kevesebben fognak a kar mesterszakjaira jelentkezni, bár erre vonatkozó adatai csak néhány hét múlva lesznek.
A PTE-n egyébként évente mintegy ötezer hallgató teszi le a záróvizsgát. Közülük majdnem minden ötödiknek nincs meg az oklevélhez elengedhetetlen nyelvvizsga-bizonyítványa.
A PTE oktatási igazgatóságától kapott információk szerint ez irányú adatgyűjtés csak néhány éve folyik az intézményben. Ellenben ezen adatok alapján is jól látható, hogy évente átlagosan az alapképzéseken, illetve osztatlan képzéseken végző hallgatók mintegy 22-24%-a nem tudja átvenni oklevelét a záróvizsga évében. Ez az arány karonként és szakonként eltérő szórást mutat.
A pécsi universitas azonban a többi egyetemhez viszonyítva még jól is áll, hiszen jó néhány felsőoktatási intézményben a végzős diákok harminc-harmincöt százalékának nincs meg a szükséges nyelvtudása.
A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény adta lehetőséget kihasználva, a karok véleménye alapján felhatalmazást adott arra, hogy a karok saját hatáskörben határozzák meg az alap-, vagy korábbi főiskolai képzésekben résztvevők számára az úgynevezett intézményi nyelvi vizsga kereteit. Ezzel a lehetőséggel eddig három kar élt: a jogtudományi, a felnőttképzési és a műszaki-informatikai fakultás határozta meg az érintett szakok körét és a belső nyelvi vizsga követelményrendszerét.
A PTE egyébként egy idén májusban induló TÁMOP-pályázat keretében jelentős összeget fordít arra, hogy - elsősorban a szakmai képzéshez kapcsolódóan - a hallgatók idegen nyelvi készségeinek fejlesztésére minél szélesebb eszköztár álljon rendelkezésre. Így várhatóan jelentősen csökkenni fog azok száma, akiket az idegennyelvi képességek hiánya akadályoz az oklevél megszerzésében.
Képünk illusztráció.
H. L. B. - Fotó: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Felföldi László: húsvétkor történt...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Megérkeztek az ötös lottó...