Szakemberképzés a magyar-horvát eurórégióban

2011. december 15. csütörtök 08:57

Az Európai Unió (EU) a régiók közötti szakmai tapasztalatok cseréjéért hozta létre az INTERREG IVC Programot (www.i4c.eu). A program keretében az európai régiók jó gyakorlatokat, követendő példákat azonosítanak, amelyeket más európai régióba átültetve elősegítik az ottani hasonló problémák jobb megoldását.

A Dél-Dunántúl Magyarország egyik fejletlen régiója, amely közvetlenül szomszédos Horvátországgal. A két ország közötti határon átnyúló együttműködés a gazdasági-társadalmi élet számos területére kiterjed. A határtérség - tekintettel a horvát oldal szintén elmaradott voltára - a gazdaságfejlesztés és az innováció területén nagy haszonnal képes alkalmazni más európai régiók jó gyakorlatait. Mivel a magyar-horvát határszakasz egyúttal az EU egyik külső határa is, így a hasonló problémákkal szembesülő, külső határon fekvő térségek tapasztalatait érdemes figyelembe venni.

Ez adta az ötletet a 2008. október 1-én indult NEEBOR (Vállalkozások hálózatépítése a keleti külső határrégiókban) INTERREG IVC projekthez, amely a magyar-horvát határtérséget az EU keleti külső határán a Finnországtól Ciprusig terjedő, mintegy 5500 kilométer hosszú határterülettel kapcsolja össze. A projekt a határmenti gazdasági együttműködéshez (partnerséghez), a tudáshoz és a finanszírozáshoz való hozzáférést vizsgálja. A projektpartnerek az általuk hasznosnak vélt partnerrégiós jó gyakorlatok átvételét un. átültethetőségi tanulmányokban vizsgálták meg. Ezeknek a példáknak az átvételét a partnereknek 2011. december 31-ig, a projekt zárásáig meg kellett kezdeniük.

A Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség Lappföld Régió (Finnország) Nemzetközi Projektmenedzsment kurzusát javasolta átültetendőnek. A képzés lényege, hogy elmaradott térségekben (mint a finn-orosz határvidék a Barents-tenger térségében) a felsőfokú illetve felnőttképzésben résztvevő hallgatókból helyi „fejlesztő ügynökök" válhatnak, akik tudásukkal elősegítik a nemzetközi együttműködést támogató források bevonását saját határtérségükbe.

Erre építve a Pécsi Tudományegyetem Európa Központja, partnerségben az eszéki Josip-Juraj Strossmayer Egyetem Jogtudományi Karával, IDEM (Nemzetközi Fejlesztés Menedzsment) címmel, a HU-HR IPA CBC Program társfinanszírozásával kezdett neki a finn jó gyakorlat átültetésének. Az IDEM projektben a javarészt horvát, kisebb mértékben magyar hallgatókra koncentráló képzés 2012. február végével indul Pécsett, a Tudásközpontban.