Szó nincs nyelvvizsga-amnesztiáról a PTE-n, sok ezer hallgató szívhatja a fogát

2012. február 25. szombat 18:45

Szó nincs nyelvvizsga-amnesztiáról a PTE-n, sok ezer hallgató szívhatja a fogát

Bár sokan már az egyetemi tanulmányaik elején tudják, hogy oklevelük megszerzéséhez szükség lesz legalább egy középfokú nyelvvizsgára, mindig akadnak olyanok, akik húzzák-halasztják a nyelvtanulást. A Pécsi Tudományegyetem (PTE) hallgatóinak rossz hír, hogy sem az osztatlan, sem pedig a mesterképzés végzősei nem élhetnek az úgynevezett nyelvvizsga-amnesztia lehetőségével, ami egy belső intézményi vizsga letételéhez kötötte volna a diplomák kiadását. Erről döntött nemrégiben a PTE szenátusa. Pedig évente legalább ezren a nyelvvizsga hiánya miatt nem kapnak diplomát Pécsett.


Valószínűleg nem árasztják el a munkaerőpiacot azok a fiatalok, akik azt hitték, hogy nyelvvizsga hiányában hamarosan kézbe vehetik diplomájukat egy új rendelkezés értelmében. Az új felsőoktatási törvény szerint ugyanis az egyetemek a 2013-ig államvizsgázók részére könnyítést adhatnak.

- Ez azt jelenti, hogy ha valaki a záróvizsgát követő három évben nem tudja megszerezni az oklevélhez vagy a bizonyítványhoz előírt, államilag elismert nyelvvizsgáját, az egyetemnek joga van egy belső vizsgát szervezni - mondta a Pécsi Újság.hu-nak Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója.

Az ideiglenes engedményre azonban nem bólintott rá a Pécsi Tudományegyetem szenátusa.

Mind az osztatlan, mind pedig a mesterképzés végzős hallgatóinak be kell mutatniuk a „rendes" nyelvvizsgájukat ahhoz, hogy kezükbe vehessék diplomájukat. Vagyis: a PTE továbbra sem adja ki az okleveleket anélkül, hogy a szükséges feltételeket ne teljesítenék a hallgatók.

Lengvárszky Attila elmondta, az úgynevezett bachelor (BA) szakoknál pedig a pécsi universitas egy olyan egységes eljáráshoz kíván csatlakozni, amellyel biztosítható az esélyegyenlőség és megőrizhető az oklevelek egyenértékűsége.

A diákság körében nyilván biztosan sokan örültek volna a könnyítésnek, ugyanis a végzős hallgatók mintegy 23 százaléka, évi ezer-ezerötszáz hallgató nem veheti át diplomáját nyelvvizsga hiányában.

Képünk illusztráció.

Nagy Tamás - Fotó: PTE-archív