Szombaton veheti át nyereményét a "Tanárságból jeles" nyertese

2015. január 30. péntek 12:28

A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kara 2014. október 7-én pályázatot írt ki középiskolások számára „Tanárságból jeles" címmel. A pályázat fő célja az volt, hogy felhívják a figyelmet a tanári pálya fontosságára, kiemelkedő tanárszemélyiségek bemutatásával rávilágítsanak annak értékeire. Hitelesen látassák azt a munkát, amit a tanárok nap, mint nap folytatnak a társadalomért, a jövő generációinak felemelkedéséért.

Pályázatot nyújthatott be bármely középiskolás 14-19 éves korig. 

A felhívásra 14 pályamű érkezett, ebből 13 írásmű, 1 pedig kisfilm kategóriában. A pályázók között a rangos pécsi középiskolák,
- Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma,
- Kodály Zoltán Gimnázium,
- Pécsi Tudományegyetem Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola,
- Janus Pannonius Gimnázium
diákjai és más városok nagy hírű gimnáziumainak pl:
- Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium,
- Pápai Református Kollégium Gimnáziuma és Művészeti Szakközépiskolája,
- Szentendrei Református Gimnázium,
- Csokonai Vitéz Mihály Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium Csurgó tanulói is szerepeltek, érkezett pályázat Mátészalkáról, Pécelről is.

A bírálat szempontjai a következők voltak:

 A pályázati anyag fejezze ki, hogy a bemutatott tanárok az általuk oktatott tudományterület művelésével, oktatásával fontos szerepet játszanak a kultúra ápolásában, és a személyiség fejlesztésében. 

A pályamunkák ábrázolják azt, hogy a bemutatott tanáregyéniségek mivel járulnak hozzá egy adott közösség sikeréhez, az „iskola" hírnevének öregbítéséhez. 

A pályamű utaljon arra, ha az általa bemutatott tanár pedagógusként innovatívat, módszertani újítást alkotott, vagy pedagógiai szemlélete újat képvisel. 

A pályázat elsődlegesen annak a bemutatását várja, hogy: a nevezett oktató miért jó tanár? az általa képviselt értékeket milyen módon éli meg és adja tovább? ez miért jelent számodra különleges élményt? A pályázatnak nem célja, hogy a beérkezett munkák nevezett tanár személyes életrajzát minél nagyobb alapossággal megismertessék. 

Az írásos pályaművek elbírálásának fontos szempontja a nyelvi, stiláris és műfaji megfelelőség. 

A médiaműfajban beérkezett pályaművek elbírálásánál előnyt jelent a (mozgóképes) kifejező eszközök újszerű felhasználása, a kreatív megoldások és a tartalom és a forma összhangja. 

A beadott pályamű (a maga műfaji keretei között) legyen újszerű, ötleten alapuló, egyéni alkotó munkát tükrözzön.

A beérkezett pályázatok közül a kiírás szempontjainak leginkább a Pécsi Tudományegyetem Babits Mihály Gyakorló Gimnázium és Szakközépiskola diákjának Fiser Bencének a pályamunkája felelt meg, aki a PTE BTK-n végzett Jaszenovics Sándorról írt.

A nyertes pályázó egy táblagépet nyert, amit  január 31-én, szombaton 11:30-kor a Vargha Damján konferenciateremben vehet át a Bölcsészettudományi Kar dékánjától.

Kisfilm kategóriában a Kodály Zoltán Gimnázium diákjainak Csabay Istvánnak, Ludvig Rékának és Kömüves Dánielnek a közös alkotását különdíjjal jutalmazta a zsűri. Ők Bózsa Barnabásról a Kodály Zoltán Gimnázium tanáráról készítették kisfilmjüket.

A pályamunkákat január 10-25. között a PTE BTK facebook oldalán közönségszavazásra bocsátottuk. A közönségszavazást Istenes Ramóna, a Pápai Petőfi Sándor Gimnázium diákja nyerte 1265 szavazattal (10 szavazattal megelőzve Fiser Bence munkáját).

A különdíjas és közönségdíjas pályamunkák alkotói ingyenes részvételi lehetőséget nyertek a KreaTáborba, a PTE BTK nyári egyhetes szakmai táborába!

A beérkezett pályamunkák teljes terjedelmükben olvashatók/megnézhetők a PTE BTK hivatalos facebook oldalán, a jegyzetek között: www.facebook.com/ptebtk/notes

Forrás: PTE