Tanácskozást tartottak a PTE-n az atomerőmű fejlesztéséről

2014. január 24. péntek 12:42

Jelenről és jövőről értekeztek az első magyar egyetem kutatói és az első magyar atomerőmű szakemberei. A Pécsi Tudományegyetem és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. kapcsolata hosszú időre nyúlik vissza. A hazai nukleáris kapacitás fenntartása érdekében, az elért eredmények áttekintésére és az együttműködés lehetséges területeinek meghatározására tudományos szimpóziumot tartottak Pécsett, a PTE Szentágothai János Kutatóközpontjában.

A tanácskozás célja azon túl, hogy a PTE, mint a dél-dunántúli régió legjelentősebb tudományos központja e témában is tájékoztatást kapjon, az volt, hogy az intézmény oktatói és kutatói a prezentációk és a vitafórum során felmérhessék azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek alapján erősíteni lehet az együttműködést a nukleáris ipar és a PTE között, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. pedig szélesíteni tudja saját intellektuális bázisát.

Hamvas István, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója előszavában elismerően beszélt a Pécsi Tudományegyetem és az atomerőmű eddigi együttműködéséről. Kiemelte, hogy a hazai nukleáris ipar előtt álló feladatok, az üzemidő-hosszabbítás, az új blokkok építése, majd működtetése szükségessé teszik, hogy az erőműhöz földrajzilag legközelebb álló, nagy tekintélyű egyetemmel tovább bővítsék a kapcsolatokat, hiszen a tudományos háttér, ahogy eddig is, úgy a jövőben is kiemelten fontos lesz az atomerőmű számára.

A tanácskozás témáját az új atomerőművi blokkok előkészítésének három aktuális feladata köré csoportosították. Az új blokkok várható környezetvédelmi hatásainak kapcsán Dr. Borhidi Attila akadémikus, a PTE professor emeritusa kiemelte, hogy a jelenlegi blokkok vonatkozásában már van tapasztalat, és az atomerőmű környezetében, az elmúlt évtizedek flóra és fauna vizsgálatai szerint a klímaváltozás hatásai dominálnak, míg az atomerőmű hatása lényegében nem érzékelhető.

Ezt követően Dr. Katona Tamás János, a PTE professzora az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. tudományos tanácsadója áttekintette a telephelyvizsgálat és értékelés tudományos kihívást jelentő feladatait, majd Dr. Horváth Ferenc, az ELTE professzora taglalta a Pannon-medence tektonikáját, amely meghatározza a telephely földtudományi alkalmasságát és szeizmicitását. Felszólalásában leszögezte, hogy az atomerőmű telephelye földrengés-biztonsági szempontból alkalmas lehet további blokkok építésére.

A résztvevők áttekintették a jelenlegi és a tervezett blokkok társadalmi - kiemelten a regionális - beágyazódását is. Az eseményen elhangzott, hogy az új blokkok kiváló lehetőséget, de egyben nagy kihívást is jelentenek a magyar gazdaságnak és társadalomnak, de az ezzel kapcsolatos vizsgálatok már évek óta folynak, így ki lehet jelölni a felkészülés és felkészítés további irányait.

Dr. Bódis József rektor zárszavában megnyugtatónak nevezte az ismertetett eredményeket, és egyúttal örömét fejezte ki, hogy a Pécsi Tudományegyetem részese lehet e nagy feladatnak, amely hosszú távra biztosítja a magyar háztartásoknak és gazdaságnak a megfizethető, tiszta, és biztonságos villamos energiát.

 

Forrás: PTE