„Tisztelt leendő közmunkások!" - Hallgatói tüntetés hétfőn este a belvárosban, a rektor is megjelent
2012. december 17. hétfő 18:36

Teljesen ellepték az egyetemisták hétfőn kora este a pécsi Jókai teret, miután az „Elég volt!" címmel meghirdetett hallgatói demonstráción közel háromszázan tüntettek a felsőoktatás átalakítását célzó kormányzati intézkedések ellen.
Az eseményen - a hallgatói szervezetek képviselői mellett - megjelent Prof. Dr. Bódis József, a PTE rektora, valamint dr. Horváth Csaba docens, történész-politológus, aki a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének vezetőjeként emelkedett szólásra. A fiatalok előzetesen „Mi vagyunk a jövő!, „Tandíjstop" rigmusokkal hangoltak a szónoklatokra.
Zag Gábor EHÖK-elnök rövid bevezetője után Bódis József, a PTE rektora szólt az egybegyűltekhez, aki tolmácsolta a rektori konferencia álláspontját. Az egyetemi vezetők szerint, mint kiemelte, "a jövő alapja a szakszerűség (és nem a rögtönzés); a megalapozottság (és nem az átgondolatlanság, az együttműködés hiánya)". A felsőoktatás működéséhez szükséges anyagi források kivonása nem megoldás, tette hozzá, nem csökkenteni, hanem növelni kell az állami támogatást, nem mellesleg megtartani az egyetemek autonómiáját.
A rektor szavait többször is hangos taps és egyetértő moraj szakította félbe, csakúgy, mint a diákhitel kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök számára kiállított csekk bemutatását. A hallgatók ezzel kívántak üzenni a kormányfőnek, aki korábban bevallotta, hogy ha az ő egyetemi évei alatt nem lett volna államilag finanszírozott felsőoktatás, akkor ő sem szerzett volna jogi diplomát.
A pódiumra „Tisztelt leendő közmunkások!" felkiáltással lépő Horváth Csaba szakszervezeti vezető antréja is nagy sikert aratott. A politológus ezzel támasztotta alá azt a (kormányzati) véleményt, hogy manapság 47 ezer forintból is meg lehet élni.
- Élcsapatként indultunk a posztkommunista országok közül, most sereghajtók vagyunk. Gazdaságilag úgy leépültünk, hogy a hárommillió koldus országából ma már négymillió szegény országa lettünk, ahol félmillió analfabéta és - döbbenetes: - kétmillió funkcionális analfabéta él.
Az egyetemi végzettség fontosságát hangsúlyozva Horváth kiemelte, hogy a fejlett országokban negyven, míg Magyarországon csak 25 százalékos a diplomások aránya. Ennél rosszabb az az adat, hogy a magyarok 85 százaléka reménytelennek látja a jövőjét. Ezért nem kell csodálkozni azon, hogy csak tavaly 25 ezer fiatal ment Németországba dolgozni, míg az elmúlt években összességében hetvenezren vállaltak munkát Európa legfejlettebb államában, s így lett London a második legnépesebb magyar város a kontinensen.
A beszédek elhangzása után a tüntetők a Baranya Megyei Kormányhivatal épületéhez vonultak, hogy átadják az Orbán Viktor nevére kiállított csekket. Talán az időjárás hathatós közreműködése miatt is a tüntetés eset hét óra előtt véget ért.
Képünkön: a szervezők bemutatják az Orbán Viktor kormányfő részére kiállított, 1,8 millió forint "értékű" csekket.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Felföldi László: húsvétkor történt...