Több a beteg, kevesebb a pénz

2010. október 05. kedd 18:57

Több a beteg, kevesebb a pénz
A Baranya Megyei Kórház idén január elsejével integrálódott a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjába. Az egyetem átvette a megyei kórház addig ellátott feladatait és a dolgozók jelentős részét, ám az egyesített intézmény teljesítményvolumen-korlátja (TVK) kisebb lett, mint a tavaly még önállóan működő létesítmények volumenkorlátjainak összege.

Az országban a Pécsi Tudományegyetemnek a legmagasabb az adósságállománya,  amelynek jelentős hányada a klinikum működéséből származik. Értesüléseink szerint eközben hónapról hónapra növekszik az egészségügyi intézmény adósságállománya, köszönhetően – részben – a kisebb TVK-indexnek.

Az úgynevezett teljesítményvolumen-korlát az a keret, ami az államilag finanszírozott orvosi beavatkozások számát jelenti, az e keretet meghaladó gyógyító munkára már nincs lehetőség. Ha tehát a TVK a két intézmény egyesülése után kisebb, mint a két intézménynek előtte külön-külön volt, az nemcsak a minőségi ellátást veszélyezteti.

Mint azt az OEP sajtóirodájától hosszas várakozás után megtudhattuk, szerintük „a TVK megállapításának részletszabályai évente változnak. A Pécsi Tudományegyetem esetében, amely a megyei kórházzal egyesült, az intézmény 2010. évi TVK-ja azért nem egyezik meg az azt alkotó – 2009. évben még – önállóan működő egészségügyi szolgáltatók volumenkorlátjainak összegével, mert 2009. november 1-től módosultak a TVK-számítás szabályai”.

E szerint a klinikum új TVK-ja a korábban önálló intézmények 2008-ban külön-külön elszámolható teljesítményének összegéből tevődik össze. Az OEP lapunkhoz eljuttatott kimutatása szerint 2009-2010 januárja és szeptembere közötti időarányos időszakban emelkedett az egészségügyi intézmény OEP-finanszírozása (16,85 milliárdról 18,13 milliárd forintra).

Dr. Kollár Lajos, a PTE Klinikai Központjának főigazgatója azonban megerősítette a Pécsi Újság.hu információit a kisebb TVK-indexről.

Hozzátette: amikor elkezdték a tárgyalásokat az integrációról, akkor a két intézmény 2008-as TVK-ját vették alapul, hiszen akkor a klinikum „jó évet zárt”, ráadásul kormányzati ígéretük volt arra nézve, hogy az egyesülés után megkapják a korábban két önálló egészségügyi szolgáltató összesített TVK-ját.

Ehhez képest „kisebb lett az egyesített TVK-nk, ami azt jelenti, hogy kevesebb TVK-val dolgozunk, mint amennyivel a klinikai központ az egyesülés előtt működött”. Az már csak hab a tortán, hogy az előző kabinet által az integrációval kapcsolatos járulékos költségek fedezésére megígért 600 milliót sem kapták meg – erre azonban az új kormánytól már létezik ígéret.

A főigazgató hangsúlyozta, az igazi probléma az, hogy a megyei kórház feladatainak átvételével megnőtt a területi ellátási kötelezettség, a megsokszorozódott feladat és finanszírozása között áll fent aránytalanság – amit a főhatóságok is elismernek.

A professzor szerint sokan vélekednek úgy, hogy az integráció hibás szakmai döntés volt, ám ő amondó, hogy ha az új egészségügyi tárca betartja a progresszív betegellátásra vonatkozó elképzeléseit, akkor – noha az nagyobb terheket ró majd az egyetemre – magasabb állami támogatásban részesülhet a klinikum.

Mindemellett integráció hiányában meg sem valósulhatott volna a klinikai tömb felújítása, hiszen az elnyert TIOP-pályázat által generált intézménybővítés a megyétől átvett infrastruktúra igénybevétele nélkül nehezen valósulhatna meg, az egyesülés révén azonban megnőtt a klinikum mozgástere – egyebek mellett a betegellátás minőségének javítását illetően is.

Képünkön a PTE 400 ágyas klinikája látható.

H. L. B.