Több munkára kötelezik ősztől a városházi tanoncokat

2011. július 07. csütörtök 11:36

Több munkára kötelezik ősztől a városházi tanoncokat

Ugyan nem minden képzés esetében előírás, a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) diplomát szerző hallgatók többsége szakmai gyakorlaton is részt vesz a képzés során. Lengvárszky Attila, az intézmény oktatási igazgatója a Pécsi Újságnak úgy nyilatkozott: minden tanulónak jut szakmai gyakorlati hely, ebben az egyetem is segítséget nyújt. A műszaki kar dékánja szerint sem adódhat ebből probléma, hiszen gyakran a cégek kérnek hallgatókat. Gyakornokokat a pécsi városháza is fogad, könnyen lehet azonban, hogy a díjazási rendszert és a követelményeket is átalakítják - a tapasztalatok szerint ugyanis a fiatalok egy része kevés munkát végez, igaz, nem minden esetben a hallgató lustasága miatt.

- A mérnöki képzések esetében a kimeneteli követelmények közt, azaz törvényben rögzítik a kötelező gyakorlatot - kezdte Bachmann Bálint, a PTE Pollack Mihály Műszaki Kar (PMMK) dékánja. Az intézmény vezetője úgy fogalmazott: a hallgatók részben azokon a gyakorlatokon vehetnek részt, melyeket a kar szervez, de az intézmény több céggel és önkormányzattal is kapcsolatban áll, több alkalommal pedig a gyakorlati hely kéri a hallgatókat. Bachmann szerint tehát mindenki megtalálja a helyét.

A dékánnal Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója is egyetért.

- Nem fordulhat elő, hogy egy hallgatónak nem jut gyakorlati hely, hiszen ennek megtalálásában az egyetem is segít. A fogadó intézmények köre pedig széles, a nonprofit szférától a multinacionális vállalatokig terjed - fogalmazott.

A hallgatók a gyakorlati helyen nem csak tapasztalatot, hanem adott esetben pénzt is gyűjthetnek.

- A fogadó intézmény döntése, hogy akar illetve tud-e pénzbeli juttatást biztosítani. Ha azonban gazdálkodó szervezetről van szó, hat hétnél hosszabb összefüggő gyakorlat esetében a felsőoktatási törvény kötelezi is erre. A pénzbeli juttatás mellett a gyakorlati hely különböző alternatív motivációs eszközökkel is élhet, például képzéseket, egyéb lehetőségeket biztosíthat a hallgató számára - mondta Lengvárszky Attila. Hozzátette: mivel a szakmai tapasztalat ma már nem előny egy pályakezdő esetében, hanem elvárás, a kötelező gyakorlaton kívül is ajánlott eltölteni rövidebb-hosszabb időt egy-egy munkáltatónál.

A pécsi önkormányzat minden bizottságában foglalkoztat gyakornokokat, akiket havi 21 ezer forintos díj illet. Könnyen lehet azonban, hogy a szeptemberben érkező hallgatókra már egészen más javadalmazási rendszer vonatkozik majd.

A Természeti és Emberi Erőforrás Bizottság ülésén ugyanis felmerült, az egyes grémiumokban gyakorlatilag azt sem tudják, ki a gyakornok.

Kővári János bizottsági elnök tapasztalatai szerint az egyetemisták nagy része nem vesz aktívan részt a munkában, ezért a politikus nem havonta utalná a pénzt, hanem csak a gyakornoki idő lejárta után, az aktivitást és a leadott dolgozatot figyelembe véve. Kóbor József, a bizottság LMP-s tagja hozzátette: nem csak a gyakornok hibája, hogy nem végez munkát, hiszen a grémium vezetője és tagjai általában nem osztanak feladat a hallgatóknak.

Képünk illusztráció. 

Palotás P. - Fotó: PTE