Tudományos Napok a PTE-n

2010. február 16. kedd 15:14

A virágzó mandulafa Janus Pannonius óta a műveltség sajátos pécsi szimbóluma. 2010-ben a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy háromnapos tudományos konferenciasorozattal, a Mandulavirágzási Tudományos Napokkal köszönti a tavaszt és indítja Európa Kulturális Fővárosának tudományos évadát.

A Mandulavirágzási Tudományos Napok megrendezésével az egyetem egy modern hagyományt éleszt fel, egyben több szálon is kapcsolódik az Európa Kulturális Fővárosa rendezvénysorozathoz. A 2010. március 3-6. között zajló konferencia immáron negyedik a PTE történetében. Célja, hogy megossza a széles (nem pusztán szakmai) közönséggel az egyetemen felhalmozódott tudást.

A három nap alatt több minikonferencián bárki belepillanthat az egyetem tudományos életébe. Valamennyi tudományág képviselteti magát, hazai és külföldi szaktekintélyek tartanak előadásokat, vesznek részt pódiumvitákon. A három szekció mindegyike több előadáson keresztül különböző megvilágításokba helyez egy adott problémát és járja körbe azt közérthető módon.

A Pécs kulturális öröksége - szellemi örökség téma vezetője dr. Aknai Tamás, a Művészeti Kar professzora. Szekciójának célja, Pécs kulturális örökségének feldolgozása a városhoz és a régióhoz köthető régészeti, irodalomtörténeti, művészettörténeti kutatások köréből válogatva.

Pécs kulturális örökségén belül az épített örökségre összpontosítva próbál válaszokat megfogalmazni a felmerült kérdésekre a dr. Bachman Zoltán építész professzor vezette szekció. A megőrzés és a modernizáció, a konzerválás és a kreativitás párhuzamba állításán keresztül vizsgálja építészeti értékeinket, melynek a Cella Septichora Látogató Központ ad majd otthont.

A harmadik kérdéskör A fenntarthatóság Európája nevet kapta. Dr. Kiss Tibor és dr. Héjj Andreas vezetésével a változással együtt járó problémák azonosítását, lehetséges cselekvési módok feltárást tűzte ki célul. A népszerű és időszerű téma olyan rangos külföldi előadókat is Pécsre hívott, mint László Ervin vagy Günter Pauli.

Az előadássorozat a TÁMOP 4.2.3 Európai Uniós pályázati forrás és a Pécs2010 - Európa Kulturális Fővárosa projekt segítségével jött létre. Az előadások egyszerű nyelvezete közérthető, sőt minden remény szerint élvezhető lesz az utca embere számára is.

A részvétel ingyenes, viszont regisztrációhoz kötött. A szervezők szeretettel várnak minden kedves érdeklődőt. További információk és regisztráció február 22-ig: www.mandula.pte.hu

Forrás: PTE