Új intézményfejlesztési terv készül

2009. december 15. kedd 20:39

Új intézményfejlesztési terv készül
Kilenc éve, 2000-ben a Janus Pannonius Tudományegyetem, a Pécsi Orvostudományi Egyetem és a szekszárdi Illyés Gyula Tanárképző Főiskola integrációjának eredményeként jött létre a Pécsi Tudományegyetem. Ezzel párhuzamosan kellett megalkotni az első intézményfejlesztési tervet (IFT), amely gyakorlatilag meghatározza az egyetem széleskörű tevékenységét és mozgásterét.

A legutóbbi, 2006-ban kialakított anyag 2010-ig határozza meg az universitas stratégiáját. Ebben oktatás- kutatás-, szolgáltatás- és szervezetfejlesztési célok fogalmazódtak meg, és az elmúlt évek során nagyjából ezek megvalósulása mentén haladt előre az egyetem - tájékoztatta a Pécsi Újság.hu-t Czibók Balázs projektmenedzser.

A három évvel ezelőtti dokumentumban lefektetett célok közül több már meg is valósult, egyebek mellett a képzési feltételek átalakítása során bevezették a sokat bírált Bologna-rendszert, az esélyegyenlőségi feladatok végrehajtása is megfelelő ütemben zajlik, és a kutatás-fejlesztés esetében rögzített irányelvek jó része is „már konkrét fejlesztésekben is megvalósulni látszik, ilyen például a Science Building (akkoriban még Természeti és Műszaki Tudományi Tudásközpont elnevezéssel illetett) épületkomplexum folyamatban lévő kialakítása, vagy a már meglévő Kutatáshasznosítási és Technológiai Transzfer Központ irodája".

Az említett alaptevékenységek (oktatás- és kutatásfejlesztés) mellett azonban a belső szervezet-szolgáltatás és a kapcsolódó infrastruktúra fejlesztése szintén meghatározó jelentőségű. Ennek keretében az EKF-hez való kapcsolódás során szerepet kapott a keleti és a nyugati campus fejlesztése és távlati célként megfogalmazódott az orvoskar felújítása, illetve a szekszárdi tanszálló központ létrehozása is - természetesen a klinika- és kollégiumfejlesztési program jelenleg is folyamatban lévő beruházásaival párhuzamosan.

Czibók Balázs szerint jól halad az IFT-ben, mint fejlesztési dokumentumban lefektetett célok teljesítése, „hiszen azok 70-80 százalékban megvalósulni látszanak".

Mindehhez Farkas Ferenc általános és stratégiai rektor-helyettes hozzátette, hogy „az egyetem életét az IFT-ben foglaltak annyiban határozzák meg, hogy a felügyeleti szerv semmiféle olyan tevékenységet nem támogat, ami nem szerepel benne". Így például olyan EU-s pályázatot sem lehet támogatásra benyújtani, amely nincs összefüggésben a dokumentummal, ráadásul e nélkül vagyonmozgás sem kezdeményezhető.

Mint a rektor-helyettes közölte, magát a tervet 2006 óta több alkalommal is aktualizálták (amit egyébként az oktatási minisztérium el is vár), mindamellett hogy, „vannak és lesznek olyan programjaink, amelyeket bele kell írnunk a módosításokba, ezért jelenleg is egy nagyobb mértékű áttekintésre kerül sor". Ez Farkas Ferenc szerint a 2010-ben elkészítendő új IFT-nek a jövőre vonatkozó konkrétabb elképzeléseiben már realizálódhat.

Horváth L. Balázs - Fotó: Dittrich Éva