Újragondolja portfolióját a PTE

2010. január 31. vasárnap 19:59

Újragondolja portfolióját a PTE
Új eljárást kezdeményez a Pécsi Tudományegyetem maximális hallgatói létszámának megállapítására. Az universitas Oktatási Igazgatósága a döntést azzal indokolja, hogy a még 2008-ban az Oktatási Hivatal kezdeményezésére elvégzett, úgynevezett kapacitás akkreditáció olyan, a magyar felsőoktatásban eddig nem bevett gyakorlatot honosítana meg, amely miatt 2011-től az egyetem több képzési helyén, illetve területén jóval kevesebb hallgató kerülhetne be, mint korábban.

Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója lapunknak felidézte, a magyar felsőoktatás egészében 2008-ban lezajló vizsgálatot a legkülönfélébb paraméterek alapján végezték el az intézmények, így megállapítva, hogy az adott intézmény hány hallgatót képes ténylegesen oktatni. Az eredményeket fél évvel később ellenőrizte az Oktatási Hivatal, ezzel szándékoztak kideríteni, hogy valóban jogos-e az egyetemek által megállapított létszám - fejtette ki.

A probléma - Lengvárszky szerint - abból adódott, hogy a felsőoktatási intézmények adminisztrációs gyakorlatnak tekintették az eljárást, miközben az Oktatási Hivatal úgy határozott, csak annyi helyre engednek felvenni újonnan érkezőket, amennyi megmarad a kapacitásból az oktatásból távozók után. A PTE oktatási igazgatója úgy fogalmazott: ez eddig nem volt gyakorlat a magyar felsőoktatásban.

Hozzátette, különösen az új szakmacsoportokban elindított képzésekkel kapcsolatban vált bonyolulttá a helyzet, mivel ezek esetében úgy indítják el az akkreditációt, hogy nem rendelkeznek engedéllyel. Ez utóbbi viszont azért fontos, mert a felvételi tájékoztatóba csak ennek birtokában kerülhetnének be. Itt a folyamatok összecsúsznak - foglalta össze Lengvárszky. Mint rámutatott: a korábbiakban adott volt a lehetőség, hogy egyes szakok között át tudták csoportosítani a hallgatókat.

- 2011-től azonban szigorodik az erre vonatkozó szabályozás, emiatt pedig sokkal tudatosabban kell átgondolni azt, hogy mit szeretnénk csinálni a jövőben - mondta az igazgató, aki kiemelte, hogy a PTE-nek van néhány olyan szakmacsoportja és képzési területe, ahol nem lesz elég a hely, ha nem végeznek el egy újabb kapacitás akkreditációt.

- Gondokat észlelünk - egyebek mellett - az építészet, informatika, kereskedelem, marketing, üzleti kommunikáció, ügyvitel és szociális szolgáltatások szakmacsoportban a felsőfokú szakképzésben. Az alap és mester, valamint az osztatlan képzésben a kapacitást közelítő létszám van a gazdaság-, a sporttudomány, valamint a társadalom- és természettudományok terén - sorolta a szakember.

- Emiatt 2010-ben stratégiailag is át kívánjuk tekinteni a PTE oktatási portfólióját is, ami hosszabb távon új, komoly érdeklődésre számot tartó szakok indítását, de erőforrás átcsoportosítást is eredményezhet - szögezte le Lengvárszky.

Balikó Gergő - Illusztráció: PTE