Újragondolná a Science Buildinget is
2010. szeptember 01. szerda 20:51

- Ön hivatalosan szeptember közepétől a PTE ÁOK dékánja. Milyen helyzetben veszi át elődjétől az orvosi kar irányítását?
- Jó helyzetben veszem át a kart, hiszen az elmúlt években ledolgozta adósságát, és a pozitívumok irányába mozdult el. Az elégedettség azonban nem mindenre terjed ki, mert - a korábbi időszak gazdasági kényszere okán - kevés lehetőségünk volt a fejlesztésekre, amelyek azonban mostanra kikerülhetetlenné váltak. A professzori kar azonban magas színvonalat képvisel, és úgy az oktatás, a tudomány, mint a klinikum területén ez megelégedésre ad okot.
- Milyen célokat tűzött ki maga elé a kar gazdálkodását illetően? Ha jól tudjuk, a Science Building-projektet (SB) is valamilyen módon összegyúrná a kar működtetésével.
- Abban biztos vagyok, hogy minden tervet nem tudunk egyszerre valóra váltani, és a prioritások meghatározása után kell nekiállnunk a feladatoknak. Anyagilag konszolidált helyzetbe került a kar, de egy felsőoktatási intézménynek nem az a célja, hogy a bankszámláját gyarapítsa, különösen igaz ez a mi esetünkben, hiszen nálunk minden megtermelt többletforintnak helye van. Ismert, hogy főleg a klinikum esetében jelentős kezelendő deficit keletkezett és keletkezik, a máshol megtermelt többletforrást pedig legalább részben arra kell fordítanunk, hogy még több, magasan kvalifikált oktatót szerezzünk, bővítve az oktatási infrastruktúránkat. A Science Building-projektet egészen biztosan újra át kell gondolnunk. Meg kell néznünk, hogy melyek azok az elemek, amelyek kiemelten fontosak a kar számára. A Science Building összegyetemi projekt, amelynek egy része érinti karunkat. A működtetéshez szükséges feltételeket át kell tekinteni. Amennyiben bővül az oktatási portfóliónk, akkor abba valamilyen formában a Science Building is bevonható, és ez annak is egy bizonyos szintű rentabilitást fog biztosítani. Azt azért tudni kell, hogy a projekt elég zárt körben készült, és a karnak csekély ráhatása volt alakulására nézve.
- Mi a helyzet a külföldi hallgatókkal? Egyes hírek szerint tovább növelnék arányukat, ráadásul a norvég és az ír fővárosban indítanának orvosképzést.
- Oktatói létszámunkhoz képest Magyarországon nálunk a legmagasabb a külföldi hallgatók aránya, tehát elértünk egy komoly határt. A külföldi orvosképzés lehetősége valóban ígéretesnek tűnik, amelynek nyilvánvaló feltétele, hogy nagyobb mértékben involváljuk pl. a nyugdíjas kollégákat. Ahhoz, hogy egy képzett orvos-oktatót szerezzünk vagy kineveljünk, évek szükségesek. Ami a hallgatói létszámnövekedést illeti, minden évben valamelyest növekedtünk, de azt kell mondanom, hogy a jelenlegi kapacitásunk szintjén telítettek vagyunk.
- Nemrég zárultak le a pótfelvételi vizsgák. Az ön elődje is szorgalmazta a szóbeli felvételi visszaállítását. Önnek mi erről a véleménye?
- Így igaz, Németh Péter dékán úrnak hálás vagyok a sok éve tartó barátságért és támogatásért. A szóbeli felvételi eltörlése véleményem szerint roppant ügyetlen felvételi rendszer kialakulásához vezetett, csapás volt a felsőoktatás számára. Nem hiszem, hogy van abszolút igazságos, a képességeket minden szempontból felmérni tudó felvételi eljárás, de közelíteni tudunk hozzá azzal, hogy a szóbelit újra bevezetjük. Az orvoslás rendkívül intenzív interperszonális kommunikációt igénylő szakma, ahol a betegekkel és a kollégákkal meg kell találni a közös nyelvet. Jó stressztűrő képesség szükséges, a váratlan eseményekre is tudni kell reagálni, fontos, hogy ki milyen gyorsan képes - lehetőleg helyes - következtetéseket levonni.
- Megoszlanak a vélemények a pécsi egyetemen szerzett diploma értékével kapcsolatban. Az orvoskari papír milyen értéket képvisel? Egyáltalán, az orvosképzés esetében beszélhetünk-e valamilyen rangsorról az egyetemek között?
- A pécsi orvosi diploma - és ez összevethető a magyar orvosi diplomákkal általában - megítélése nemcsak helyi kataszter, mert a magyar orvosoknak EU-konform diplomájuk van, amelyeket különbözeti vizsga letétele után az Egyesült Államokban is elfogadnak. Ennek megfelelően a magyar diplomák közül az orvosi diploma az egyik legjobb reputációnak örvend, ugyanez áll a pécsi orvoskarra is. Ebben a tekintetben az orvoskarok között nincs különbség. Nem hallottam még olyanról, hogy valaki ne tudott volna elhelyezkedni a szakmájában.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Húsvét után is nagyon várják a...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Ferenc pápa: vannak, akik még ma is...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Locsolkodás, hímes tojás - Nézegessen...