Via Futuri 2012: Pécs és a régió - Települések válaszúton

2012. november 29. csütörtök 14:50

Via Futuri 2012: Pécs és a régió - Települések válaszúton

Konferencia kezdődött csütörtökön a PTE-n "Via Futuri - Települések válaszúton" címmel a Közgazdaságtudományi Kar szervezésében. A szervezők közleményéből idézünk: "a válságok egy település vagy régió életében látszólag kényszerpályára állítják a gazdasági és társadalmi fejlődést, s ezek a kényszerpályák meghatározzák, leszűkítik a politikai szereplők napi mozgásterét. A válságok ugyanakkor új stratégiai irányok kidolgozására is lehetőséget adnak. Azok a települések, amelyek kihasználják a régi struktúrák fellazulását és képesek felismerni az így adódó stratégiai lehetőségeket, új fejlődési pályára állva érhetnek el sikereket".

A konferencia első napja a Pécs előtt álló választási kényszerekre és stratégiai lehetőségekre fókuszál, illetve bemutatja az energetikában rejlő kutatási lehetőségeket. Az előadók kiemelt fontosságot tulajdonítanak Pécs és a régió kapcsolatának, s ezért a konferencia második napján kimondottan a régió kis és közepes méretű településeinek, erőforrás-felhasználás optimalizálásban rejlő, kitörési lehetőségeire koncentrálnak. Az előadások és az eszmecserék során foglalkozni kívánnak a hatékonyságot elősegítő technológiák, eljárások gazdaságfejlesztő és munkahelyteremtő, azaz vidékfejlesztő tulajdonságaival is.

A Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karának egyik kiemelt célkitűzése - felhasználva a közgazdaság- és gazdálkodástan területén, a karon koncentrálódó elméleti tudást -, hogy a helyi gazdaság aktív szereplőjévé váljon. A Konferencia témájában több kutatást is folyik, melyek közül három mutatkozik be a rendezvényen.
A TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0058 számú projekt célja, hogy komplex módon vizsgálja és modellezze az energiatermelési, energiafelhasználási és hulladékgazdálkodási technológiák vállalati versenyképességi, városi és regionális hatásait.

A TÁMOP-4.2.1.B-10/2/KONV-2010-0002, „A Dél-dunántúli régió egyetemi versenyképességének fejlesztése" kutatási projekten belül a Kar azt kutatja, hogy a környezetvédelmi-környezetgazdálkodási elvek (és azok közül kiemelten az energia hatékonyság) hogyan érvényesíthetők az urbánus és rurális térségekben, és azok hogyan hangolhatók össze a modern építészet, az energiagazdálkodás és a komplex vidékfejlesztés feladataival.

A DDOP-1.1.3-11-2011-0014 számú projektben pedig a Kék Gazdaság Innovációs Klaszterben folytatott aktív részvételével kívánja elérni, hogy a helyi tudásbázist felhasználva a régióban működő cégek bevonásával olyan megoldásokat dolgozzon ki, amelyek a természettel harmóniában, hulladék keletkezése nélkül működtethetőek.

Forrás: PTE - Fotó: Csortos Szabolcs/UnivPécs