Vizsgatéma lett az egyetemi lövöldözés

2010. január 13. szerda 08:10

Vizsgatéma lett az egyetemi lövöldözés
Vizsgatéma lett a pécsi egyetemi lövöldözés a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Művészeti Karán: a hangfelvétel-manipuláció kurzus résztvevői kedden este mutatták be a tavaly novemberi ámokfutás kapcsán készített alkotásaikat.

Kovács Balázs oktató a vizsga helyszínén, a Művészetek és Irodalom

FRISSÍTVE!

Elrendelte a Pécsi Városi Bíróság szerdán a tavaly novemberi, egy halálos áldozattal és három súlyos sérülttel járó pécsi egyetemi lövöldözéssel gyanúsított fiatalember elmeállapotának megfigyelését. Hajdú István, a bíróság elnöke az MTI-nek elmondta: az ügyben eljáró bíró a megfigyelést egy hónapra, az ügyészség indítványára rendelte el, mert az igazságügyi elmeszakértői vélemény szerint még ennyi idő szükséges ahhoz, hogy G. Ákos elmeállapotát megfigyeljék.  Az MTI értesülése szerint a pécsi nyomozók kedden ismét megpróbálták kihallgatni a fiatalembert, de ő nem tett vallomást. Védője, Papp Gábor az MTI-nek szerdán azt mondta: álláspontja szerint különösebb indokolást nem igényel az, hogy egy zárt körülmények között, folyamatos orvosi megfigyelés alatt álló ember nincs olyan állapotban, hogy jelenleg vallomást tegyen. Hozzátette: ezt az eljárás során a férfi bármikor megteheti. A védő hangsúlyozta: a bíróság álláspontja szerint is szükséges, hogy védencét - tekintettel állapotára - még egy hónapig az IMEI-ben folyamatos orvosi megfigyelés alatt tartsák.

házában elmondta, a harminc érintett hallgató maga választotta a témát és többféle módszert alkalmazhatott mondanivalójának közlésére. Voltak, akik performanszot adtak elő, mások videofilmet, hangfelvételt, installációt készítettek.

Az egyik vizsgázó kitakart szemű egyetemisták fotóit vetítette egymás után zenei aláfestéssel, mások papírlapokat téptek össze és bakelitlemezeket vágtak földhöz, miközben mögöttük kétségbeesett fiatalok képei villantak fel.

"A tragédia az idő múlása okán nem közvetlenül, hanem árnyalt, szimbolikus, kreatív formában, az eseményektől eltávolodva jelenik meg a diákok munkáiban. A vizsgázókat erősen foglalkoztatta az, hogy egymás megismerése nélkül nem alakulhat ki normális közösség. Ezért azt a tanulságot fogalmazzák meg, hogy legyünk egymásra utalva, ezzel azonban ne éljünk vissza" - mondta az oktató. Hozzáfűzte: a "művészeti karosok" úgy látják, erős közösségek kialakításával az egyetemi lövöldözéshez hasonló esetek megelőzhetők lennének.

Kovács Balázs megjegyezte: tekintettel az érzékeny témára is, függetlenül a teljesítményétől, senki sem bukott meg a vizsgán, csak az, aki nem vett azon részt. Az MTI által megkérdezett diákok azt mondták, a téma nemcsak aktualitása, a vizsga teljesítése miatt volt fontos a számukra, hanem azért is, mert a művészetet alkalmazva segíthettek maguknak a történtek feldolgozásában.

A pécsi egyetem biofizikai intézetében tavaly november 26-án egy 23 éves hallgató pisztollyal megölte 19 éves csoporttársát, három embert pedig súlyosan megsebesített. Az elkövetőt aznap elfogták, majd előzetes letartóztatásba helyezték.

(mti)