Zeller szerint túlzás, hogy a PPP miatt 50 milliárdot kell törleszteni

2011. október 09. vasárnap 18:56

Zeller szerint túlzás, hogy a PPP miatt 50 milliárdot kell törleszteni

Egyetemi körökből származó értesüléseink szerint a következő húsz évben mintegy ötvenmilliárd forintjába kerülne a Pécsi Tudományegyetemnek (és az államnak) a PPP-konstrukció keretében végrehajtott beruházások utáni pénzügyi kötelezettség teljesítése. Zeller Gyula (képünkön), a PTE gazdasági, stratégiai és kommunikációs rektorhelyettese túlzónak tartja ezt az összeget ráadásul amondó, félrevezető azt nézni, hogy egy PPP-konstrukció mekkora kiadást jelent húsz éven keresztül.

Két évvel ezelőtt írta alá azt a megállapodást a PTE, a Strabag Zrt. és az Immorent Zrt., amelynek keretében felújították a pécsi egyetem három kollégiumát. A mintegy 8 milliárdos PPP-konstrukcióban végrehajtott beruházás anyagi terheit azonban az intézménynek húsz évig kell fizetnie.

Egyetemi körökben olyan hírek keringenek, amelyek szerint a reálértéken pillanatnyilag tízmilliárd forintra becsült tételnek az ötszörösét kell húsz év alatt leszurkolnia az egyetemnek (illetve az államnak) a magánbefektető részére.

A PPP-konstrukció lényege ugyanis, hogy a felújított létesítmények csak húsz év után kerülnek vissza az egyetem tulajdonába, de addig is úgynevezett szolgáltatási díjat kell fizetni a magánbefektető részére, amiben a felújítás és az üzemeltetés költségei is benne vannak.

- A projektszerződések szerint a szolgáltatók a felújított épületeket olyan állapotban kötelesek a szerződés lejáratakor (azaz 20 év múlva) átadni, amilyenek azok a felújítás befejezésének időpontjában voltak. Magyarán a szerződés szerint ezek az ingatlanok 20 év múlva ismét megfelelően felújított állapotban kerülnek az egyetem birtokába. Ezzel kapcsolatban megjegyzem, hogy az elmúlt húsz évben a költségvetés gyakorlatilag sohasem finanszírozta a felújításokat, nem maradt nálunk az épületek amortizációjának ellenértéke, így minden esetben egyenként kellett azokra forrást szereznünk a főhatóságoknál. Így olyan helyzet alakult ki, hogy az érintett kollégiumokat bármikor bezárathatta volna az ÁNTSZ - fogalmazott a közgazdász.

Az ötvenmilliárd forintos törlesztést mindenképpen túlzásnak tartja a szakember, ráadásul szerinte le kellene szokni arról a jó magyar szokásról, hogy csak a kiadásokat vesszük tekintetbe és nem vesszük figyelembe, hogy ennek fejében mit kapunk.

Az egyetem kimutatása szerint a PTE-re háruló költségek az összes PPP-konstrukciót illetően tavaly 468 millió, 2011 első félévében 420 millió forintra rúgtak, a 2011-es várható költségek 1,1 milliárdot tesznek ki. A 2012-re kalkulált összes költség 2,7 milliárd forint, ám ebben még nincs lebontva az egyetemre eső összeg nagysága. (Lásd a táblázatot alább.)

A kormány egyébként megvizsgálta a pécsi egyetem PPP-projektjeit, amelyeket elfogadhatónak talált. Zeller Gyula ismeretei szerint azonban ezeket a beruházási formákat az állam már leállította, és nincs is tudomása arról, hogy újabbakat engedélyezne.





H. L. B.