A pécsi HaHá-sok a havazás miatt maradtak le az amerikai tanácsadók előadásáról

2013. február 06. szerda 17:16

A pécsi HaHá-sok a havazás miatt maradtak le az amerikai tanácsadók előadásáról

Nem csillapodnak a kedélyek a felsőoktatási rendszer átalakításával kapcsolatban - legalábbis a Hallgatói Hálózat (HaHa) láthatóan mindent megtesz, hogy a téma ne merüljön feledésbe. Hétfőn a pécsi egység tagjai a Magasház egyik erkélyéről is hírül adták: februárban szabadegyetemet (a volt SZDSZ-es országgyűlési képviselő, filozófus Tamás Gáspár Miklóssal), valamint tüntetést is szerveznek a városban. A HaHa egyik aktivistája lapunknak azt mondta, a mostani akciót nem az amerikai tanácsadók javasolták, sőt, a nagy havazás miatt a tengerentúliak okítása is csak közvetetten jutott el hozzájuk, pécsiekhez.

Mint arról hírportálunk beszámolt, hétfőn a Hallgatói Hálózat nevű csoport a pécsi Magasház egyik erkélyéből kilógatott molinón hirdette a február 11-i tüntetésüket és az ugyancsak hozzájuk köthető szabadegyetemet.

A helyi HaHa egyik aktivistája a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt közölte, a felsőoktatás átalakításának ügye közel sem zárult le az Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) és Balog Zoltán miniszter között létrejött egyezséggel.

30-40 fős a belső kör

A felsőoktatás átalakítása kapcsán tartott első tüntetés még több százas tömeget mozgatott meg, ám januárban a HaHa tartott olyan demonstrációt is, ahol csak tucatnyian jelentek meg. Nem tudni tehát, mekkora tömeg is állhat a szervezet mögött, de a taglétszámról sem tudtunk meg pontos adatokat.
Babinszki Kata számításai szerint Pécsett nagyjából harminc-negyven olyan HaHá-s van, akik rendszeresen találkoznak, de rajtuk kívül még „rengetegen" vannak, akik hallgatói hálózatosnak mondják magukat.

- Mindössze részmegállapodásról van szó, a dokumentum pedig nem egyezik a Hallgatói Hálózat hatpontos követelésével - mondta Babinszki Kata. Hozzátette: addig nem adják fel, amíg elvárásaik nem teljesülnek, hiszen szerintük a kormány terve „komoly érvágást jelent a PTE-nek és a városnak is".

Hogy akaratukat érvényre juttassák, a csoport február tizenegyedikén (hétfőn) tüntetést szervez a '48-as térre, „Egyetemes összeomlás" címmel. Ugyanezen a napon egy szabadegyetemet is útjára indítanak a PTE BTK-n, ahol többek közt Tamás Gáspár Miklós is részt vesz.

Babinszki Kata leszögezte, ha ezek az események sem hozzák el a HaHa által várt fejleményeket, tovább akcióznak. Hogy pontosan milyen terveik vannak, nem árulta el, sejtelmesen csak annyit mondott, „megtalálják az ellenállás különböző formáit".

Mit is akarnak?

A HaHa decemberben megfogalmazott hatpontos követelése a következő:
„1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy az alsóbb osztálybeli családoknak is legyen esélye bejutni a felsőoktatásba."

Ötletekben mindenesetre nincs hiány a HaHa háza táján, az akciókhoz nemrég amerikai segítséget is igénybe vehettek - igaz, a pécsiek csak közvetve.

- Minket is meghívtak az amerikai aktivisták előadására. Örültünk a lehetőségnek, hiszen nagy szó, hogy külföldön is tudnak a szervezetünkről. Sajnos a programra végül a nagy havazás miatt nem jutottunk el, így csak a budapesti tagok elmondása alapján értesültünk az elhangzottakról - fogalmazott.

Mindenesetre - mint mondta -, a hétfői magasházas akció ötlete nem a tengerentúlról származik, azt a pécsiek eszelték ki.

Palotás P. - Fotó: Kálmándy Ferenc