Biztonságosabb lett a vízszolgáltatás Pécsett

2016. november 16. szerda 17:30

Biztonságosabb lett a vízszolgáltatás Pécsett

Az utolsó ólomvezetékeket is kicserélte korszerű, időtállóra a minap az önkormányzati tulajdonú pécsi vízszolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. Mindezzel jelentősen javult Pécsett a szolgáltatás biztonsága - jelentette be a baranyai megyeszékhely alpolgármestere szerdán.

Girán János emlékeztetett rá, hogy Pécs többek között éppen azért döntött úgy hét esztendővel, hogy francia többségi tulajdonból visszaszerzi a vízszolgáltatást, mert így garantálható a szolgáltatás biztonsága, a folyamatos korszerűsítés.

Elmondta, hogy a Tettye Forrásház Zrt. a rezsicsökkentések ellenére is a fejlesztések elkötelezettje. A minap Kertvárosban félmilliárdos beruházással korszerűsítették a szennyvíz- és ivóvízhálózatot, az elmúlt években pedig összesen további 4,45 milliárd forintot fordított a pécsi és környékbeli települések víziközműveinek ütemezett felújítására.

- Most újabb fontos fejlesztés ért véget, hiszen e hét elejére az utolsó ismert, nyilvántartott ólomvezetéket is kicserélték a városban. Ezzel a szolgáltatás biztonságosabbá vált, s a korábbiaknál jóval kevesebbszer kell hibákat elhárítania a megyeszékhelyen, emellett az ivóvíz minősége is javul - mondta az alpolgármester.

Hozzátette: 2016-ra Pécsett és a környező településeken egyetlen ólom anyagú vezeték sem volt már a közösségi vízellátó hálózatban, a bekötővezetékeknek pedig kevesebb, mint egy százaléka tartalmazott ólmot. Most ez utóbbiak lecserélése is a végéhez ért.

A víziközmű-szolgáltató ugyanis évekkel ezelőtt megkezdte a felmérésüket és felszámolásukat: a vezetékeket ütemezetten, egymás után kiváltották a szakemberek, ha pedig egy meghibásodás során találkoztak a nyilvántartásukban nem szereplő ólombekötéssel, a javításkor, soron kívül cserélték.

Az idei évre a társaság egész szolgáltatási területén mindösszesen 200 darab bekötővezeték maradt, amelyek ütemezett cseréje tavasszal kezdődött és ezekben a napokban ér véget. A 100 millió forint értékű rekonstrukciós program során 86 utcában folytak munkák Pécsen (így például az Aradi Vértanúk útján, a Megye, Kálvária, Fülemüle és Papnövelde utcákban), ezzel nem maradt ismert, nyilvántartott ólombekötés a közműhálózaton.

Girán János kiemelte, hogy a felhasználóknak is érdemes megvizsgálniuk a házi vezetékeket! Mert bár az 1970 után épült épületekbe (így a panelházakba) már nem építettek ólomcsöveket, a régebbi belvárosi épületeknél, ha nem újították fel, még ma is előfordulhatnak a házirendszer részeként. Mivel ezek a lakók tulajdonában vannak, cseréjük a felhasználó felelőssége.

Kitért arra is, hogy Pécsen és környékén csakis biztonságos, az összes szigorú rendelkezésnek megfelelő ivóvíz kerül a poharakba. A Tettye Forrásház Zrt. évek óta ellenőrzi fogyasztói csapokon vett vízmintákban is a víz minőségét - egyszer sem érte el az ólom a megengedett értéket. Olyan alacsony, hogy a mérési határ alatt van, gyakorlatilag kimutathatatlan.

A vízellátás teljes folyamatát szigorú hatósági számonkérés mellett folyamatos minőség-ellenőrzés kíséri. A Baranya Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve és a Tettye Forrásház laboratóriuma is rendszeresen vizsgálja a kitermelt és szolgáltatott vizet a kutaknál, gépházakban, vízelosztó helyeken. A szolgáltató laboratóriumában évi 14 ezer ivóvíz vizsgálatot végeznek, a szakemberek több mint százféle paraméterre elemzik az ivóvizet.

Képünkön: Girán János alpolgármester

Forrás: Sajtó Pécsi Önkormányzat