Csaknem egy évtized után drágult a parkolás és a buszozás - Visszaforgatják a bevételt

2018. június 22. péntek 16:28

Csaknem egy évtized után drágult a parkolás és a buszozás - Visszaforgatják a bevételt

A közgyűlés döntése nyomán többet kell fizetni a helyi járatú autóbuszokon az utazásért, és a parkolás is drágult. A szolgáltatások díja évek óta változatlan volt, a mostani emelésből befolyó bevételeket pedig visszaforgatják, többek között a sofőrök béremelésére, valamint új, megbízhatóan működő parkolóautomaták vásárlására fordítják. Nem lesz több visszaköpött százas, kétszázas.

2011 óta először drágult valamilyen szolgáltatás ára Pécsett, igaz, most mindjárt kettő is.

A helyi járatokon augusztustól mintegy 12 százalékkal drágábban utazhatunk (például az elővételben vásárolt jegyek 300 helyett 350 forintba kerülnek majd, a jelenleg 7055 forintba kerülő 30 napos összvonalas bérletért 7300 forintot kell fizetni).

Páva Zsolt, Pécs polgármestere a díjemelést azzal indokolta, hogy 2011 óta nem emelkedtek a buszjegy- és bérletárak, ugyanakkor az elmúlt hét évben 30 százalékkal növekedett a gépkocsivezetők bére, s közölte azt is, hogy az emelt árú jegyek és bérletek értékesítéséből származó összegeket kizárólag a helyi közösségi közlekedés fenntartására fordítják.

Szeptembertől ismét lesz közvetítés

 A csütörtöki közgyűlés az eddigiektől eltérően nem volt nyomon követhető a Pécs TV-n. Az elmaradt közvetítés okáról megkérdeztük Páva Zsoltot, aki azt válaszolta, május 31-én lejárt a műsorszolgáltatásra kötött, egyébként kedvezőtlen szerződés.A tárgyalások zajlanak, szeptembertől ismét lesz közvetítés, már egy új szolgáltató közreműködésével, jobb minőségben, nagyobb adásbiztonsággal, s ráadásul olcsóbban.

Erre már csak azért is szükség lesz, mert ismét jelentős - mintegy tíz százalékos - keresetnövekedést szeretnének elérni a Tüke Busz Zrt.-nél dolgozó buszsofőrök. Mivel másutt többet kereshetnek, mint a Tükénél, a béremelés elmaradása esetén akár a szolgáltatás biztonságát veszélyeztető, tömeges felmondásokkal is szembe kellene néznie a cég vezetésének.

Ugyancsak a legnagyobb úr, a muszáj miatt van szükség a parkolási díjak emelésére. Erről szólva Decsi István, Pécs alpolgármestere a szavazást megelőzően azt közölte: az üzemeltető Biokom Nonprofit Kft. 2011 óta nem emelt árat, miközben szükségessé vált a kizárólag érmés fizetésre lehetőséget biztosító - csaknem húszéves - jegykiadó-automaták korszerűsítése.

A jelenleg használt gépek egyre többször romlanak el, s nagyon sokan találkoztunk azzal is, hogy „visszaköpik" a százasokat, kétszázasokat.

Összesen 160 (azért van ilyen sokra szükség, mert rendelet írja elő, hogy az automaták nyolcvan százaléka legfeljebb 75 méteres gyaloglással elérhető legyen) berendezést kell lecserélni.

A tervek szerint napelemmel működő automatákat vásárolnak, amelyek alkalmasak lesznek a bankkártyás fizetésre, illetve akár városkártya (Tüke-kártya) elfogadására is, így - bizonyos feltételekkel - kedvezményes parkolásra is jogosultságot szerezhetnek az ezzel rendelkező autósok.

Parkolás díjak Pécsett és más városokban, az áremelés előtt:

A pécsi parkolási díjak egyébként - minden híresztelés dacára - az emelés (az 1. zónában 300-ról 400-ra, a 2. díjzónában 160-ról 200 ra, a 3. díjzónában 100-ről 120 forintra) után sem a legdrágábbak az országban, Szegeden például 480, Sopronban 420, míg Budapesten 525 forintot kell fizetni óránként a legdrágább övezetben.


M. B.